Diyarbakır Kısa Film Festivali, Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından hem ilimizi tanıtmak hem de kısa filmcileri ve sektör profesyonellerini Diyarbakır'da bir araya getirerek Diyarbakır halkıyla kısa filmleri buluşturmak ve sanatsal bir etkinlik ile bu boşluğu doldurmak amacıyla gelenekselleşerek sürekliliği amaç edinip bu yola çıkmıştır.

Bu yıl sadece Ulusal Kurmaca ve Ulusal Belgesel olarak iki kategoride yarışma düzenleyerek, finale kalan 20 finalist filmin yönetmeni veya yapımcısı festivale davet edilecek yol ve konaklama festival tarafından karşılanacaktır. ( sadece Türkiye'de ikamet eden yönetmen veya yapımcı için geçerlidir. Yurtdışından gelecekler için sadece konaklama festival tarafından karşılanacaktır). Aynı zamanda festival bünyesinde konuklar için diyarbakır gezisi düzenlenecektir. 14 dalda ödül bulunan festivalimizde Toplamda 30 bin lira para ödülü ve festival heykelciği verilecektir. Festivalimizde aynı zamanda sinemaya emek vermiş değerli büyüklerimize ödül takdim edilecektir.

-Türkiye’nin en eski kentlerinden birisi olan Diyarbakır’da, günümüze kadar sürekliliği olan bir festival olmamasının eksikliğini tamamlamak, festivallerin; birleştirici bir çatı olarak birbirimizi daha iyi tanıyıp, daha iyi anlamak için en güzel araçlardan biri olması dolayısıyla;
•Türkiye başta olmak üzere Dünya’daki kısa filmcileri bir çatı altında toplayarak ve destekleyerek, Türkiye’nin en eski kentlerinden biri olarak Diyarbakır’da kısa filmcileri ve sektör profesyonellerini bir araya getirmek . Uzun vadede Uluslararası Kısa Film Festivali yapıldığının başta Türkiye olmak üzere dünya ülkeleri tarafından da duyulmasını sağlamak.

Ödüller:
Kazananlara heykelcik ve toplamda 30.000 TL maddi destek verilecektir.

Ulusal Kurmaca Kategorisi;
En İyi Film - Festival Heykelciği 6.000TL
En İyi Yönetmen - Festival Heykelciği 4.000TL
En iyi Senaryo - Festival Heykelciği 2.000TL
Jüri Özel Ödülü - Festival Heykelciği 2.000TL
En iyi Görüntü Yönetmeni - Festival Heykelciği 1.000 TL
En İyi Sanat Yönetmeni - Festival Heykelciği
En iyi Kurgu - Festival Heykelciği
En İyi Kadın Oyuncu - Festival Heykelciği
En iyi Erkek Oyuncu - Festival Heykelciği

Ulusal Belgesel Kategorisi;
En iyi Film -Festival Heykelciği 5.000 TL
En İyi Yönetmen -Festival Heykelciği 3.000 TL
Jüri Özel Ödülü -Festival Heykelciği 2.000 TL
En iyi Senaryo -Festival Heykelciği 2.000 TL

DİKAD Özel Ödülü (Kadın Konulu) - Festival Heykelciği ve 3.000 TL
Belgesel ve Kurmaca filmlerinden finale kalanlar arasından Diyarbakır İş Kadınları Derneği tarafından seçilecek 3 Jüri, kadın konusunu ele alan filme ödülü verecek.

Toplam 14 ödül verilecektir.

FESTİVAL ŞARTNAMESİ

• 1 Ocak 2018 tarihinden sonra çekilmiş filmler kabul edilir.
• Kurmaca ve belgesel dalındaki kısa filmler en fazla (Jenerik dahil) 20 dakika ile sınırlıdır.
* Ulusal Yarışmaya katılan filmlerin yönetmen veya yapımcısının T.C vatandaşı olması gerekir. T.C vatandaşı bir ortak yapımcıya sahip ise Ulusal Yarışmaya başvurabilir.
* Herkese açık bir şekilde paylaşılan ve herhangi bir dijital platformda (YouTube, Vimeo vb.) yer alan filmler yarışma dışı bırakılacaktır.
• Başvurular “www.filmfreeway.com “ üzerinden yapılacaktır.
• Ön eleme sonuçları, festivalin internet sitesi olan “www.diyarfilmfest.com” adresinde ve festivalin sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.
• Festivale katılan filmler geri çekilemez.
• Finale kalan filmler Blu-Ray formatında gösterilecektir.
• Katılımcılar birden fazla filmle katılabilirler.
• Katılan filmler İngilizce alt yazılı olmalıdır. Başka bir dilde çekilmiş ise türkçe altyazı eklenmelidir.
• Festivale katılan filmler, aşağıdaki dokümanları ve materyalleri finalist filmlerin açıklanmasından en geç bir hafta sonra ulaşacak şekilde festival yetkililerine göndermelidir.
* Festival yönetimi ve jüri, başvuran filmlerden gösterim seçkisi düzenleyebilir. Bunun için yönetmen veya yapımcının rızası alınacaktır.

Dokümanlar(finalist filmler için):
a) Film sahibince (Yönetmen veya yapımcı) imzalanmış Şartname ve Başvuru formu,
b) Blu-Ray diski festivale gönderilecektir
c) Yapıtla ilgili en az iki adet yüksek çözünürlüklü, renkli set fotoğrafı (dijital ortamda),
d) Yönetmenin renkli fotoğrafı (Dijital ortamda),
e) Yönetmenin kısa bir özgeçmişi (Türkçe ve İngilizce, en fazla 200 kelime, dijital ortamda),
f) Filmin kısa bir özeti (Türkçe ve İngilizce, en fazla 100 kelime, dijital ortamda)

• Başvurusu yapılmış kısa filmler, ön elemede yarışmaya uygun olsun ya da olmasın Festivalden kesinlikle çekilemez.
• Filmde görev alan yönetmen, senarist, yapımcı, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, kurgucusu , kadın ve erkek oyuncuların isimleri kesinlikle bildirilmelidir.
• Telif hakkı alınmayan müziklerin sorumlulukları, yönetmen ve/veya yapımcıya aittir. Festival yönetimi telif hakları dolayısıyla sorumluluk kabul etmez.
• Festivale başvuruda bulunmuş yapımcı ve/veya yönetmen festival koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

8- ELEME, DEĞERLENDİRME VE ÖN JÜRİ :

• Festivale katılan filmler, festival yönetimi tarafından belirlenen jüri tarafından seçilecek olup, ön jüri de profesyonel ekipten oluşturulacaktır. Ön elemeyi geçen filmlerin yönetmenine mail ve Web sitesi yolu ile bildirilecektir.

9- JÜRİ :
• Festival yönetimi jüri üyelerini sinema yazarlarından, sinema sektöründen, akademisyenlerden, oyunculardan, sinema sektöründen, sanatın diğer alanlarından sinema konusunda yetkin olduğuna inandığı kişiler arasından seçer.
Ana jüri uygun gördüğü bir filme mansiyon ödülü verebilir . Ödül alan filmler festival web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

10- FİLM ULAŞTIRMA :
• Filmler; istenilen dokümanlarla birlikte festivale dijital ortamda (Blu-Ray diski festivale posta yoluyla) gönderilecektir. Sadece finale kalan veya gösterim hakkı elde eden filmler için geçerlidir.

11- FESTİVAL HAKLARI :
• Diyarbakır Kısa Film Festivaline katılanlar, bu yönetmelik koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
• Festival şartnamesi maddelerinde yer almayan konular hakkında Festival Komitesi karar verir.
• Festivale katılan filmlerin görüntüleri 1 dakikadan fazla olmamak kaydıyla festival reklamı amacıyla (televizyon, tanıtım filmi ve jenerik) kullanılabilir.
• Katılımcılar, filmlerini geri çekme hakkına sahip değildir.
• Festivale katılan filmler festival sonrası sahiplerine iade edilmez.
• Ön elemeyi geçen tüm filmlerin festival kapsamında gösterimi yapılacaktır.
• Festival komitesi, katılan filmleri Türkiye başta olmak üzere yurt dışı festivallerde de festival seçkisi olarak yollama hakkına sahiptir.
* Festival,Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından düzenlenir ve bir itilaf sonucunda yetkili olarak Diyarbakır mahkemeleri sorumludur.

Overall Rating
Quality
Value
Communication
Hospitality
Networking
  • Volkan Güney Eker

    Her şey için çok teşekkür ederiz. Ülkemizin harika yeni bir festivali daha oldu.

    June 2021