/FOR ENGLISH SCROLL DOWN/

Cílem festivalu je umožnit lidem tvořit filmy doma v karanténě. Je to skvělý prostor pro malé nezávislé projekty vytvořené po dobu speciálních opatření.

Z přihlášených filmů bude vybráno 10 - 25 filmů, které budou živě promítány online a posléze ponechány veřejně pro diváky ke zhlédnutí.

Vybrané filmy budou mít jedinečnou možnost vyslechnout si zpětnou vazbu několika vybraných profesionálů z oboru.

Festival nehledí na technické zpracování filmu - je jedno, zda točíte na mobil, foťák, kameru, nebo kdovíco. Záleží výhradně na obsahu díla.

Festival je otevřen všem druhům filmu - hranému, dokumentárnímu, animovanému i experimentálnímu v jedné souhrnné kategorii.

Přihlášené filmy musí být v češtině či slovenštině, nebo opatřené českými, slovenskými, nebo anglickými titulky.

Zúčastnit se může kdokoli.

Festival se rozvíjí, veškeré doplňující informace budou posléze uveřejněny. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat na facebooku nebo na e-mailu: filmovy.klub@post.cz

---
ENGLISH

The aim of the festival is to encourage people to make films at home while in quarantine. It is an opportunity to present a short independent film created in these exceptional circumstances.

For the festival 10 to 25 of the submitted films will be chosen and these will be livestreamed on the Internet. These films will then stay online for anyone to watch.

The lucky film-makers whose pictures will be selected will have the one and only opportunity to get feedback from professionals.

The films will not be chosen based on the technical quality – it doesn’t matter if you record your film on a smartphone, a tablet, a camera, or other devices. The only thing that matters is the content.

The festival is open to all sorts of films – fiction, documentary, animation and even experimental, all of them will be grouped in one category.

The submitted films must be in Czech or Slovak, or subtitled in English, Czech or Slovak.

Anyone can submit a film.

The preparations of the festival are still in progress, all further information will be published later. If you have any questions or concerns, please feel free to contact us on Facebook or e-mail filmovy.klub@post.cz.

Žádná výhra na vás nečeká. Vybrané filmy dostanou jedinečnou možnost zpětné vazby od profesionálů a budou uveřejněny online, dostupné pro diváky.

The is no award or prize, not even a winner. The selected film-makers will receive feedback on their film from experienced professionals and it will be possible for any viewers to play their pictures online.

Stopáž do 5 minut - výjimky možné po předchozí domluvě

Úplně kdokoli postižený karanténou či obdobně omezován momentální situací se může zúčastnit.

Filmy musí být vytvořeny v době karantény či jiných výjimečných opatření.

Vybrané filmy budou promítány živě online a posléze online zůstanou.

---
ENGLISH
The length – 5 minutes maximum.

Anyone who is quarantined or restraint in any other way by the COVID-19 pandemic can submit a film.

The films have to be made in quarantine or in other extraordinary circumstances caused by the COVID-19 pandemic.

The selected films will be livestreamed on the Internet and they will remain available online.