One of the elite film festivals in Turkey, International Usak Winged Seahorse Short Film Festival, is calling for applications for the 7th time. After becoming an awarded film festival and receiving the reputation as the most ideal film event amongst the short film artists in Turkey, Usak Film Festival became an international powerhouse by having official selections of Cannes, Berlin, Venice, Toronto competing alongside with Academy Award Winners for the Winged Seahorse Awards. With its prestigious program, International Usak Winged Seahorse Short Film Festival is an ever growing film event which welcomes artists from all over the world.

Application deadline: October 15, 2020
Festival dates: December 14-18, 2020
Open for films made in 2019 and 2020.
No application fee!

Uşak Winged Seahorse Short Film Festival has been organized by Uşak University Communication Club every December since 2014 in Uşak, the city which houses historical richness of Anatolia. The festival, through many firsts, achieved status as one of the most important national cinema event in Turkey and has been an international gathering since 2018. Having Turkey's leading directors, ciematographers, art directors, actors, academicians, critics, short film artists and artists from other disciplinesi alongside with cinema artists from around the globe in its pre elimination, mid and main selection committees, the festival quickly hosted accredited selections. For the last four years the festival pays deserved respect to short film by making copyright payments to all films which passed the preselection despite the fact that no application fee was taken. This practice is first in Turkey, and one of the few in the world.

Uşak Winged Seahorse film festival offers a powerful cinema experience with workshops, interviews, masterclasses, retrospectives and surely the richness of the competitions which takes place alongside screenings. After becoming an international event, Usak Winged Seahorse Short Film Festival has been welcoming the very best of the best in the world and even hosting Turkish and Asian premieres for some of the fiction shorts, documentaries, experimentals, animations and video art works; showcasing an elite program for cinephiles in Turkey. The festival which will host International Short Film Competition along with National Short Film Competition and National Student Films Competition this year, awaits works from artists all over the world without asking for application fees. As in national competitions the copyrights will be payed to all films that will be screened and all expenses of the finalists during stay in Uşak will be covered. In addition prizes provided by the supporters will be presented to the winners. Detailed information about the festival can be obtained from festivals FilmFreeway page and social media accounts.

The 7th International Uşak Winged Seahorse Short Film Festival, which sets an example for new generation of film festivals, will take place in December 14-18, 2020. The application deadline is October 15, 2020. We look forward to your applications.
Hope to see you in Uşak...

***
Farklı kurumların değerlendirmeleriyle Türkiye'nin en ideal sinema etkinlikleri arasında yer alan, gösterime giren filmlerin tamamına telif öderken Cannes, Berlin, Venedik, Toronto resmi seçkilerinin Oscar Ödüllü filmlerle yarıştığı üst düzey bir programa ev sahipliği yaparak ülkemizin en seçkin festivallerinden biri halini alan Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Festivali, yedinci kez başvurularınızı bekliyor!

Son Başvuru Tarihi: 15 Ekim 2020
Festival Tarihi: 14-18 Aralık 2020
Başvuru Ücreti Yok!

2014’ten bu yana her yıl Aralık ayında, Anadolu’nun tarihi zenginliklerine ev sahipliği yapan kenti Uşak’ta, Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu’nca düzenlenen Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali, pek çok ilke imza atarak ulusal ölçekte en önemli sinema etkinliklerinden biri olmayı başardıktan sonra uluslararası çıtaya taşınışının üçüncü yılında Türkiye'nin ve dünyanın en önemli kısa filmlerine ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Ön, ara ve ana seçici kurullarında Türkiye’nin önde gelen yönetmenlerine, görüntü yönetmenlerine, sanat yönetmenlerine, oyuncularına, akademisyenlerine, eleştirmenlerine, kısa film sanatçılarına ve diğer disiplinlerden sanatçılara yer vererek kısa sürede en itibarlı seçkilere ev sahipliği yapar hale gelen festival, 2016'dan bu yana herhangi bir başvuru ücreti almadığı halde ön elemeyi geçen tüm filmlere telif ödeyerek Türkiye’de ve muhtemelen dünyada bir ilke imza atmış, kısa filme hak ettiği değeri vermiştir. 2019 yılıyla birlikteyse, programında yer verdiği ödüllü uzun metraj filmlere de gösterim bedeli ödeyerek, uzun metraflara da telif ödeyen bir kısa film festivali hüviyeti kazanmıştır.

Gösterimler dışında atölyelerin, söyleşilerin, ustalık derslerinin, retrospektiflerin ve elbette yarışmaların zenginliğiyle güçlü bir sinema deneyimi sunan Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali, dünyanın dört bir yanından kurmaca, belgesel, canlandırma, deneysel ve video art çalışmalarının Türkiye ve Asya prömiyerlerine ev sahipliği yaparak 100'den fazla yapıtı sinemaseverlerle buluşturmaktadır. Festival bu yıl da, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ile Uluslararası Kısa Film Yarışması kapsamında Türkiye ve tüm dünyadan sanatçıların yapıtlarını herhangi bir başvuru ücreti olmaksızın bekliyor. Ayrıntılı bilgilerin yarışma adresleri ve sosyal medya hesaplarından edinilebileceği festivalde finale kalma başarısı gösterip Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacak olan sanatçıların tüm masrafları karşılanarak festival süresince Uşak-Türkiye’de ağırlanacak ve destekleyicilerin sağladığı ek ödüller kazananlara taktim edilecektir.

Film festivallerinin yeni nesline örnek olan ve bu yıl 14-18 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek 7. Uluslararası Uşak Kanatlı Deniz Atı Kısa Film Festivali’nin son başvuru tarihi ise 15 Ekim 2020. Başvurularınızı bekliyoruz;

Uşak’ta, Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nde görüşmek üzere!

International Short Film Competition / Uluslararası Kısa Film Yarışması
Best Film Award / En İyi Film Ödülü
Second Best Film Award / En İyi İkinci Film Ödülü
Third Best Film Award / En İyi Üçüncü Film Ödülü
Special Jury Award / Jüri Özel Ödülü
Usak University Honorable Mention Award / Uşak Üniversitesi Mansiyon Ödülü
***
National Short Film Competition / Ulusal Kısa Film Yarışması
Best Picture Award / En İyi Film Ödülü
Best Director Award / En İyi Yönetmen Ödülü
Best Screenplay Award / En İyi Senaryo Ödülü
Best Cinematographer Award / En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü
Best Production Designer Award / En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü
Best Editing Award / En İyi Kurgu Ödülü
Best Sound Award / En İyi Ses Ödülü
Best Special Effects Award / En İyi Özel Efekt Ödülü
Best Film Music Award / En İyi Film Müziği Ödülü
Best Make Up Award / En İyi Makyaj Ödülü
Best Actress Award / En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
Best Actor Award / En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
***
National Student Film Competition / Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması
Best Fiction Award / En İyi Kurmaca Ödülü
Best Documentary Award / En İyi Belgesel Ödülü
Best Animation Award / En İyi Canlandırma Ödülü
Best Experimental Award / En İyi Deneysel/Video Ödülü

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi, İletişim Topluluğu
VII. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali Şartnameleri

Ulusal Kısa Film Yarışması

1. AMAÇ
100. yılını geride bırakan sinemamıza yaratıcı, yenilikçi adları kazandırmak, bir bütün olarak Türkiye’de kısa film alanının güçlenmesine ve sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak.

2. KAPSAM
2.1. Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde lisans ve ön lisans eğitimi gören öğrenciler hariç olmak kaydıyla yüksek lisans ve doktora öğrenimi görenlerle birlikte, yaş, meslek vb. ayrımlar gözetmeksizin herkes Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması’na başvurabilir.
2.2. Seçici Kurul ve Festival Komitesi ile bağlantılı olan veya filmin yapım sürecinde kurullarda ve komitede yer alan üyelerle birlikte çalışmış kişiler film festivaline katılamazlar. Böyle bir durumun tespiti halinde başvurusu yapılan film yarışmadan çıkartılır.
2.3. Yarışmaya filmin yönetmeni başvurmalıdır. Birden fazla yönetmeni olan filmlerde herhangi bir yönetmenin başvurusu filmin diğer yönetmenlerini de kapsayacaktır.

3. BAŞVURU
3.1.Yarışmaya katılan filmler dijital ortam üzerinden festivale ulaştırılacaktır.
3.2. Yarışmacılar en geç 15.10.2020 tarihine kadar https://filmfreeway.com/UsakWingedSeahorse adresi üzerinden festivalin ilgili yarışmasına başvuruda bulunmalıdırlar. FilmFreeway üzerinden festival başvurusu gerçekleştiren katılımcı, aşağıda yer alan dört madde başta olmak üzere şartnamenin tamamını onaylamış ve kabul etmiş sayılacaktır;
– Başvurumda yer alan bilgilerin doğruluğunu onaylar, meydana gelebilecek hukuki ya da yasal sorunlardan sorumlu olduğumu kabul ederim.
– Filmde kullanılan senaryo, görüntü, görsel ve müziğin özgün olduğunu ya da kullanım için izin alınmış olduğunu kabul eder, çıkabilecek telif hakkı ve benzeri sorunların tüm sorumluluğunu üstlenirim.
– Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali ile ilgili yapılan ve ticari kazanç sağlanmayan ortamlarda ve çalışmalarda, tarafımın haberdar edilmesi şartıyla, filmimin gösterilmesine izin veriyorum.
– Başvuru şartlarını yerine getirdiğimi onaylar, başvuru formundaki bilgileri ve şartnamedeki maddeleri filmin yönetmeni ve/veya sahibi olarak kabul ederim.
3.3. Başvuru sahibinin, birden fazla yarışmaya başvurması halinde, söz konusu yarışmaların da koşullarını sağlamakta ise, hangi yarışmada yer alacağına Festival Komitesi karar verecektir. Birden fazla yarışmaya başvuran ancak tek bir yarışmanın koşullarını karşılayan başvuru durumunda film yalnızca o yarışmada yer alabilecektir.
3.4. Ön elemeyi geçen filmler için gerekli olan belgeler, 25.10.2020 tarihinde katılımcılardan talep edilecektir.

4. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
4.1. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Son başvuru tarihi 15.10.2020’dir.
4.2. Yarışmaya yapım yılı 2019 ve 2020 olan filmler katılabilir.
4.3. Yarışma ulusal ölçekte düzenlenmektedir. Bu nedenle başvuru yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ya da Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet etmesi gerekmektedir.
4.4. Daha önce ulusal veya uluslararası yarışmalara katılmış olmak ya da ödül almış olmak, Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’ne katılımına engel teşkil etmemektedir. Ancak festivale önceki yıllarda başvurmuş filmlerin ikinci bir başvurusu kabul edilmemektedir.
4.5. Yarışma; tür veya kategori sınırlaması olmadan gerçekleşmektedir.
4.6. Yarışmaya kurmaca, canlandırma, deneysel ve video türlerinde 35 dakikadan kısa; belgesel kategorisinde ise 45 dakikadan kısa filmler ile başvurulabilir.
4.7. Yarışmaya katılan filmler Türkçe dışında herhangi bir dilde çekilmiş ise, filme Türkçe altyazı ekleme zorunluluğu vardır.
4.8. Festival yönetimi filmde belirlenen herhangi bir bölümü tanıtım amaçlı olmak koşuluyla kullanım hakkına sahiptir.
4.9. Yarışmaya katılmış olan yönetmenler, ön değerlendirmeden geçmiş olsun ya da olmasın başvuru tarihinden sonra filmlerini festivalden çekemezler.
4.10. Ön Seçici Kurul üyeleri festival kapsamında gösterilmek üzere, ulusal kategoride toplam 30 filmi seçer. Seçilen filmler arasında, Ara Seçici Kurul kararıyla, belirlenecek finalistler ödüllere aday olup yarışma hakkı kazanır. Ara Seçici Kurul, ulusal yarışma ödüllerinin her bir kategorisi için en az üç en fazla beş finalist belirleyecektir.
4.11. Ara Seçici Kurul tarafından belirlenen finalist filmler arasından Ana Seçici Kurul üyeleri, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Ses, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film Müziği, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Makyaj ödüllerinin kazananlarını belirleyeceklerdir. Yarışmaya katılma hakkı kazanıp ödüller için yarışacak filmlerin yapım ekibinden tercihen filmin yönetmeni ya da yönetmen tarafından belirlenen temsilci festivale davet edilecektir.
4.12. Yarışmaya davet edilen yönetmenin veya temsilcinin ulaşım ve konaklama masrafları Uşak Üniversitesi ya da festival destekleyicileri tarafından karşılanacaktır.
4.13. Yarışmaya ve gösterime seçilen tüm filmler seçici kurul üyelerinin ve Festival Yönetiminin belirlediği salonlarda ve Festival Yönetiminin belirlemiş olduğu programa göre izleyicilere sunulacaktır.
4.14. Gösterime giren filmlerinin tamamının eser sahiplerine, festivaldeki gösterimleri için sembolik bir telif ödenecektir.

5. ÖZEL KOŞULLAR
5.1. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması bölümünün 4.11’de belirtilen tüm ödülleri, en az 150 film başvurusu olması koşuluyla taktim edilecektir. Başvuru sayısının 150’den az olması durumunda Festival Komitesi, Ön Seçici Kurul üyeleri ile ortaklaşa alacakları kararla ödül sayısını azaltma veya yarışmalı bölüm açmama hakkına sahiptir.
5.2. Yarışmaya katılan filmler, festival sonrasında Uşak Üniversitesi tarafından ücretsiz olarak, filmin yönetmenin bilgisi dâhilinde gösterilebilir ve bu gösterimler için yarışmaya katılan filmin yasal sahibine herhangi bir ücret ödenmez.
5.3. Kısa Film Yarışmasına katılmış olan filmlerde görev alan; yapımcı, oyuncu, yönetmen ve filme katkısı olan diğer sanatçılar da şartnameyi kabul etmiş sayılırlar. Olumlu ve/veya olumsuz olarak meydana gelebilecek durumlardan sanatçıları, haberdar etmek başvuru sahibinin sorumluluğundadır.
5.4. Meydana gelebilecek olası sorunlardan Uşak Üniversitesi herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

6. ÖDÜLLER ve ÖDEMELER
Ödüllerin içeriği, iletimi ve festival gösterimleri için verilecek telif ile ilgili bilgiler yakın bir tarihte ilan edilecektir.

7. JÜRİ ÜYELERİ HAKKINDA
7.1. Yarışmanın ön, ara ve ana seçici kurul üyeleri en az beşer kişiden oluşmak şartıyla daha fazla sayıda olabilir.
7.2. Seçici kurul üyelerinin adları ve unvanları Festival Komitesi tarafından düzenlenen toplantıda kamuoyuna duyurulur.
7.3. Yarışmada filmi bulunan ve/veya yarışmaya katılan yarışmacılar ile arasında birinci derece akraba bağı bulunan kişiler seçici kurul üyesi olamaz.
7.4. Festival yönetimi seçici kurul üyelerini, akademisyenlerden, sanatçılardan, sinema sektöründen, diğer sanat dallarından, film festivallerinin yöneticilerinden seçebilir.
7.5. Ana seçici kurulun başkanı festival yönetimi tarafından belirlenir. Ancak seçici kurul üyeleri gerekli gördüğü takdirde seçici kurul başkanını kendi içinde seçebilir veya seçici kurul başkan unvanına gereksinim duymayabilir.
7.6. Seçici kurul üyeleri tüm filmleri izlemekle ve kurul toplantısına bulunmakla yükümlüdür. Festival günlerinde, festival yönetiminin belirleyeceği tarih ve mekânda gerçekleşecek Ana Seçici Kurul toplantısına katılmayan üyenin oyu geçersiz sayılacaktır.
7.7. Seçici kurul üyeleri oylamalarını demokratik bir biçimde verir ve kurul başkanı da dâhil olmak üzere her üye bir oy hakkına sahiptir.
7.8. Seçici kurul üyeleri filmi sanatsal ve yaratıcılık kategorilerinde değerlendirebilir. Filmin prodüksiyonu ana belirleyen olarak ele alınamaz.
7.9. Ödüllerin gerekçeli kararları seçici kurul üyeleri tarafından ödül töreni esnasında açıklanacaktır. Ana Seçici Kurul her ödül için gerekçeli karar yazmak ve bunu ödül töreninde okumak zorundadır.
7.10. Seçici kurul üyeleri film hakkında değerlendirmelerini toplantılarda ve ödüller verilirken açıklayabilir. Bu durumlar dışında hiçbir şahıs veya kurumla paylaşamaz.
7.11. Ön, ara ve ana seçici kurulun yargısı kesindir.

8. GENEL KOŞULLAR
8.1. Yönetmelik kurallarına aykırı davrandığı tespit edilen yarışmacıların ödülleri iptal edilir ve ödüller verilmiş ise iadeleri istenir. Ödülün iade edilmemesi durumunda yarışmacı hakkında hukuki işlem başlatılır.
8.2. Bu yönetmeliğin kapsamı dışında kalan tüm hususlara ilişkin karar yetkisi Festival Komitesine aittir.
8.3. Yönetmelikte herhangi bir değişiklik hakkı Festival Yönetimine aittir.
8.4. Başvuru koşullarını yerine getirmeyen yarışmacılar, ön elemeyi geçse dahi festival tarafından yarışma dışı bırakılabilir.
8.5. Başvurusunu yapan her yarışmacı bu koşulları kabul etmiş sayılır.

***
Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

1. AMAÇ
100. yılını geride bırakan sinemamıza yaratıcı, yenilikçi adları kazandırmak, bir bütün olarak Türkiye’de kısa film alanının güçlenmesine ve sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak.

2. KAPSAM
2.1. Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde Lisans ve Ön Lisans eğitimi gören tüm öğrencilerin, bölüm ve fakülte farkı gözetmeksizin katılabileceği bir kısa film yarışmasıdır. Yüksek lisans ve doktora öğrenci festivalin Ulusal Kısa Film Yarışması bölümüne başvurmalıdır. Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması yalnızca lisans ve ön lisans öğrencilerine açıktır.
2.2. Seçici Kurul ve Festival Komitesi ile bağlantılı olan veya filmin yapım sürecinde kurullarda ve komitede yer alan üyelerle birlikte çalışmış kişiler film festivaline katılamazlar. Böyle bir durumun tespiti halinde başvurusu yapılan film yarışmadan çıkartılır.
2.3. Yarışmaya filmin yönetmeni başvurmalıdır. Birden fazla yönetmeni olan filmlerde herhangi bir yönetmenin başvurusu filmin diğer yönetmenlerini de kapsayacaktır.

3. BAŞVURU
3.1. Yarışmaya katılan filmler dijital ortam üzerinden festivale ulaştırılacaktır.
3.2. Yarışmacılar en geç 15.10.2020 tarihine kadar https://filmfreeway.com/UsakWingedSeahorse adresi üzerinden festivalin ilgili kategorideki yarışmasına, öğrenci belgelerini de içerecek şekilde, başvuruda bulunmalıdırlar. FilmFreeway üzerinden festival başvurusu gerçekleştiren katılımcı, aşağıda yer alan dört madde başta olmak üzere şartnamenin tamamını onaylamış ve kabul etmiş sayılacaktır;
– Başvurumda yer alan bilgilerin doğruluğunu onaylar, meydana gelebilecek hukuki ya da yasal sorunlardan sorumlu olduğumu kabul ederim.
– Filmde kullanılan senaryo, görüntü, görsel ve müziğin özgün olduğunu ya da kullanım için izin alınmış olduğunu kabul eder, çıkabilecek telif hakkı ve benzeri sorunların tüm sorumluluğunu üstlenirim.
– Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali ile ilgili yapılan ve ticari kazanç sağlanmayan ortamlarda ve çalışmalarda, tarafımın haberdar edilmesi şartıyla, filmimin gösterilmesine izin veriyorum.
– Başvuru şartlarını yerine getirdiğimi onaylar, başvuru formundaki bilgileri ve şartnamedeki maddeleri filmin yönetmeni ve/veya sahibi olarak kabul ederim.
3.3. Başvuru sahibinin, birden fazla yarışmaya başvurması halinde, söz konusu yarışmaların da koşullarını sağlamakta ise, hangi yarışmada yer alacağına Festival Komitesi karar verecektir. Birden fazla yarışmaya başvuran ancak tek bir yarışmanın koşullarını karşılayan başvuru durumunda film yalnızca o yarışmada yer alabilecektir.
3.4. Ön elemeyi geçen filmler için gerekli olan belgeler, 25.10.2020 tarihinde katılımcılardan talep edilecektir.

4. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
4.1. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Son başvuru tarihi 15.10.2020’dir.
4.2. Yarışmaya yapım yılı 2019 ve 2020 olan filmler katılabilir.
4.3. Yarışma ulusal ölçekte düzenlenmektedir. Bu nedenle başvuru yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ya da Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet etmesi gerekmektedir.
4.4. Daha önce Ulusal yarışmalara katılmış olmak ya da ödül almış olmak, Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’ne katılımına engel teşkil etmemektedir. Ancak festivale önceki yıllarda başvurmuş filmlerin ikinci bir başvurusu kabul edilmemektedir.
4.5. Yarışma; Kurmaca, Belgesel, Canlandırma ve Deneysel/Video olmak üzere 4 kategoriden oluşmaktadır.
4.6. Yarışmaya Kurmaca, Canlandırma ve Deneysel/Video kategorilerde 25 dakikadan kısa; Belgesel kategorisinde ise 35 dakikadan kısa filmler ile başvurulabilir.
4.7. Yarışmaya katılan filmler Türkçe dışında herhangi bir dilde çekilmiş ise, filme Türkçe altyazı ekleme zorunluluğu vardır.
4.8. Festival yönetimi filmde belirlenen herhangi bir bölümü tanıtım amaçlı olmak koşuluyla kullanım hakkına sahiptir.
4.9. Yarışmaya katılmış olan yönetmenler, ön değerlendirmeden geçmiş olsun ya da olmasın başvuru tarihinden sonra filmlerini festivalden çekemezler. Festival Komitesi, Ön Seçici Kurulun tercihi doğrultusunda, belirli bir kategoride yarışmaya başvurmuş bir filmi gerekli görüldüğü takdirde bir diğer kategoride değerlendirme hakkına sahiptir.
4.10. Ön Seçici Kurul üyeleri, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması özelinde, festival kapsamında gösterilmek üzere dört kategori toplamında en az yirmi film seçer. Seçilen filmler arasında, Ara Seçici Kurul kararıyla, her kategoride 3 eser ödüllere aday olup yarışma hakkı kazanır.
4.11. Finalist olarak belirlenen üç film arasından Ana Seçici Kurul her bir kategoride birinci olan filmi belirleyecektir.
4.12. Yarışmaya katılan filmlerin yapım ekibinden tercihen filmin yönetmeni ya da yönetmen tarafından belirlenen temsilci festivale davet edilecektir.
4.13. Yarışmaya davet edilen yönetmenin ulaşım ve konaklama masrafları Uşak Üniversitesi ya da festival destekleyicileri tarafından karşılanacaktır.
4.14. Yarışmaya ve gösterime seçilen tüm filmler seçici kurul üyelerinin ve Festival Yönetiminin belirlediği salonlarda ve Festival Yönetiminin belirlemiş olduğu programa göre izleyicilere sunulacaktır.
4.15. Eser sahiplerine filmlerinin festival gösterimleri için sembolik bir telif ödenecektir.

5. ÖZEL KOŞULLAR
5.1. Kısa Film Festivaline 4.5. maddede belirlenen kategorilerde; her kategori için en az yirmi film başvurusu olmadığı takdirde o kategorinin yarışmalı bölümü açılmayacaktır.
5.2. Yarışmaya katılan filmler, festival sonrasında Uşak Üniversitesi tarafından ücretsiz olarak, filmin yönetmenin bilgisi dâhilinde gösterilebilir ve bu gösterimler için yarışmaya katılan filmin yasal sahibine herhangi bir ücret ödenmez.
5.3. Kısa Film Yarışmasına katılmış olan filmlerde görev alan; yapımcı, oyuncu, yönetmen ve filme katkısı olan diğer sanatçılar da şartnameyi kabul etmiş sayılırlar. Olumlu ve/veya olumsuz olarak meydana gelebilecek durumlardan sanatçıları, haberdar etmek başvuru sahibinin sorumluluğundadır.
5.4. Meydana gelebilecek olası sorunlardan Uşak Üniversitesi herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

6. ÖDÜLLER ve ÖDEMELER
Ödüllerin içeriği, iletimi ve festival gösterimleri için verilecek telif ile ilgili bilgiler yakın bir tarihte ilan edilecektir.

7. JÜRİ ÜYELERİ HAKKINDA
7.1. Yarışmanın ön, ara ve ana seçici kurul üyeleri en az beşer kişiden oluşmak şartıyla daha fazla sayıda olabilir.
7.2. Seçici kurul üyelerinin adları ve unvanları Festival Komitesi tarafından düzenlenen toplantıda kamuoyuna duyurulur.
7.3. Yarışmada filmi bulunan ve/veya yarışmaya katılan yarışmacılar ile arasında birinci derece akraba bağı bulunan kişiler seçici kurul üyesi olamaz.
7.4. Festival yönetimi seçici kurul üyelerini, akademisyenlerden, sanatçılardan, sinema sektöründen, diğer sanat dallarından, film festivallerinin yöneticilerinden seçebilir.
7.5. Ana seçici kurulun başkanı festival yönetimi tarafından belirlenir. Ancak seçici kurul üyeleri gerekli gördüğü takdirde seçici kurul başkanını kendi içinde seçebilir veya seçici kurul başkan unvanına gereksinim duymayabilir.
7.6. Seçici kurul üyeleri tüm filmleri izlemekle ve kurul toplantısına bulunmakla yükümlüdür. Festival günlerinde, festival yönetiminin belirleyeceği tarih ve mekânda gerçekleşecek Ana Seçici Kurul toplantısına katılmayan üyenin oyu geçersiz sayılacaktır.
7.7. Seçici kurul üyeleri oylamalarını demokratik bir biçimde verir ve kurul başkanı da dâhil olmak üzere her üye bir oy hakkına sahiptir.
7.8. Seçici kurul üyeleri filmi sanatsal ve yaratıcılık kategorilerinde değerlendirebilir. Filmin prodüksiyonu ana belirleyen olarak ele alınamaz.
7.9. Ödüllerin gerekçeli kararları seçici kurul üyeleri tarafından ödül töreni esnasında açıklanacaktır. Ana Seçici Kurul her ödül için gerekçeli karar yazmak ve bunu ödül töreninde okumak zorundadır.
7.10. Seçici kurul üyeleri film hakkında değerlendirmelerini toplantılarda ve ödüller verilirken açıklayabilir. Bu durumlar dışında hiçbir şahıs veya kurumla paylaşamaz.
7.11. Ön, ara ve ana seçici kurulun yargısı kesindir.

8. GENEL KOŞULLAR
8.1. Yönetmelik kurallarına aykırı davrandığı tespit edilen yarışmacıların ödülleri iptal edilir ve ödüller verilmiş ise iadeleri istenir. Ödülün iade edilmemesi durumunda yarışmacı hakkında hukuki işlem başlatılır.
8.2. Bu yönetmeliğin kapsamı dışında kalan tüm hususlara ilişkin karar yetkisi Festival Komitesine aittir.
8.3. Yönetmelikte herhangi bir değişiklik hakkı Festival Yönetimine aittir.
8.4. Başvuru koşullarını yerine getirmeyen yarışmacılar, ön elemeyi geçse dahi festival tarafından yarışma dışı bırakılabilir.
8.5. Başvurusunu yapan her yarışmacı bu koşulları kabul etmiş sayılır.

***
INTERNATIONAL SHORT FILM COMPETITION SPECIFICATION

1. APPLICATION
1.1. The films which participates to the competition will be delivered to the festival via digital media.
1.2. The competitors must apply to relevant competition of the festival by the address of https://filmfreeway.com/UsakWingedSeahorse until 15.10.2020 at the latest. Participant who apply for the festival through FilmFreeway will be deemed to have approved and accepted all of the specification, especially the four articles listed below;
– I confirm the accuracy of the information contained in my application and accept that I am responsible for any legal problems which may occur.
– I acknowledge that the scenario, images, visuals and music which be used in the movie are original or that permission has been obtained to use, and I take all responsibility for the copyright and similar problems that may arise.
– I allow my film can be shown in the environments and Works which no commercial value related to the International Usak Winged Seahorse Short Film Festival, provided that i am informed.
– I confirm that I have fulfilled the conditions of application, and accept informations in the application form and articles in the specifications as the director and / or owner of the film.
1.3. If the applier applies to competition more than one and if fulfill the conditions of the competition which at issue, the Festival Committee is going to decide which competition will the applier take part. In the case of an application that applies to competition more than one, but fullfill the conditions of a single competition, the film can only take part in that competition.
1.4. Documents required for the films that pass the pre-selection will be requested from participants on 25.10.2020.

2. CONDITIONS OF PARTICIPATE IN THE COMPETITION
2.1. There is no fee to participate in the competition. The application deadline is 15.10.2020.
2.2. The films which produced in 2019 and 2020 can participate in the competition.
2.3. The competition is at an international level and open to everyone from all over the world indiscriminatingly whether is amateur or professional.
2.4. Appliers who have previously participated in national or international competitions or received an award can participate in the Usak Winged Seahorse Short Film Festival. However, a second application of the films that have applied to this festival in previous years is not accepted.
2.5. Competition takes place without species and category restrictions.
2.6. Films which less than 45 minutes in fiction, animation, documentary, experimental and video genres can apply to the competition.
2.7. Management Team of the Festival has the right to use any part of the film provided that promotional purposes.
2.8. The directors, who participated in competition cannot draw back of their films from the festival whether they passed the pre-assessment or not.
2.9. The members of the Pre-Selection Committee select 50 films in the international category to be shown within the festival. Among the films which selected, the finalists will be determined by the decision of the Mid-Selection Committee and candidated to compete for the awards. By the Mid-Selection Committee, at least 5 and furthest 10 finalists will be determined to compete for 5 awards will be given in the international competition.
2.10. Among the finalist films determined by the Mid-Selection Committee, the members of the Main Selection Committee will determine the winners of The Best Film, The Second Best Film, The Third Best Film, Special Jury Award and Honorable Mention Award. Preferably, the director or the representative determined by the director will be invited to the festival from the production team of the films that deserve to participate in the competition and will compete for the awards.
2.11. Transportation and accommodation charges of the director or representative who invited to the competition will be covered by Usak University or festival supporters.
2.12. All films which selected for the competition and screening will be presented to the audience in the halls determined by the members of the Selection Committee and the Management Team of the Festival, and according to the schedule determined by the Management Team of the Festival.
2.13. The owners of the films that will make it to the finals in the international competition will be paid a symbolic royalty for their screenings within the festival.

3. SPECIAL CONDITIONS
3.1. All awards which specified in 2.10 the International Short Film Competition Section of the Usak Winged Seahorse Short Film Festival will be presented on condition that there are at least 500 films applications. In case the number of applications is less than 500, the Festival Committee and the members of the Pre-Selection Committee has the right to make a decision jointly and decrease the number of awards or not to open a competition section.
3.2. After the festival the films which participate in the competition can be screened within the director’s knowledge the film by Usak University free of charge, and the legal owner of the film which participate in the competition will not get paid for these screenings.
3.3. People who also take charge in the films which participated in the Short Film Competition; as producer, actor/actress director and the other artists who contribute to the film will be deemed to have accepted the specification. It is the applier's responsibility to inform the artists about situations that may occur positive or negative.
3.4. Usak University does not accept any responsibility for possible problems that may occur.

4. AWARDS and PAYMENTS
All informations about content of the awards, their transmission and copyright for the festival screenings will be announced soon.

5. ABOUT THE JURY
5.1. The pre, mid and main election committee members of the competition may be further numbers provided that they consist of at least five people.
5.2. The names and titles of the selection committee members will be announced to the public at the meeting which will be organized by the Festival Committee.
5.3. People who have a first degree relatives relationship with the competitors that have a movie in the competition or participate in the competition cannot be a member of the selection committee.
5.4. Management Team of the Festival may choose the members of the selection committee from academics, artists, cinema industry, other art branches and the managers of film festivals.
5.5. The head of the main selection committee is determined by the Management Team of the Festival. However, if the members of the selection committee deem necessary, they may elect the head of the selection committee within theirselves or may not even require that title at all.
5.6. The selection committee members are obliged to watch all the films and attend the committee meeting. Management Team of the Festival will be determined date and place for Main Election meeting during the festival. And the vote of the member who does not attend to this meeting will be void.
5.7. The selection committee members vote in a democratic way and each member, including head of the committee, has one vote.
5.8. The selection committee members can evaluate the film in artistic and creativity categories. The production of the film cannot be considered as the main determinant.
5.9. Reasoned decisions of the awards will be announced by the selection committee members during the award ceremony. The Main Selection Committee has to write a reasoned decision for each award and read it at the award ceremony.
5.10. The selection committee members can explain their evaluations about the film during the meetings and the awards. Apart from these situations, they cannot share with any person or institution.
5.11. The judgment of the pre, mid and main selection committee is final.

6. GENERAL CONDITIONS
6.1. The awards of the competitors who are found out to be in violation of the regulations will be canceled and if the awards have been already given, return will be requested. If the award is not returned, legal transaction will be initiated against the competitor.
6.2. Related all issues outside the scope of this regulation, decision-making authority belongs to the Festival Committee.
6.3. The right of any change in the regulation belongs to the Management Team of the Festival.
6.4. Competitors who do not meet the application requirements may be excluded from the competition by the festival even if they pass the pre-selection.
6.5. Every competitor who makes her/his application is deemed to have accepted these conditions.

Overall Rating
Quality
Value
Communication
Hospitality
Networking
 • Erinc Durlanik

  Perfect festival for short film makers. Hospitality and communication is great. One of the best festival in Turkey.

  January 2020
 • Very helpful team, thank you all.

  December 2019
 • mohammad poustindouz

  wonderfull film festival i hope be there again

  December 2018
 • Turan Kubilay

  One of the clear best short film festivals in Turkey. Films from all over the world have to come here !

  December 2018
 • Gökhan Kaya

  It was a great pleasure to be a part of this film festival. Good luck to the festival team!

  December 2018