Yarışmamız üniversitelerin açık öğretim, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora/sanatta yeterlik programlarında okumakta olan öğrencilerin kurmaca ve belgesel türünde gerçekleştirilmiş kısa filmleriyle katıldığı bir yarışmadır.

9. Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması aracılığıyla; sinema eğitimi alan ya da sinemaya gönül vermiş gençlere, ürettikleri filmlerle kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratmak, diğer gençlerin neler ürettiğini görmelerine ve paylaşmalarına olanak sağlamak ve ödül alan filmleri desteklemek amacı hedeflenmiştir. Yarışma, ayrıca, geleceğin Türk sinemasının genç yönetmenlerinin yetişmesine ve keşfedilmesine de önayak olabileceği için önem taşımakta.

Okan Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı ve Sinema-TV Bölümü’nün düzenlediği yarışmanın temel amaçları Türkiye’de kısa filmin gelişmesine katkı sağlamak, ülkemiz üniversitelerinde çekilen kısa filmlerin düzeyinin yükselmesine yardımcı olmak, kısa film üreticileri için bir iletişim ve buluşma alanı yaratmak ve üniversite öğrencileri arasında sinemayla ilgilenenleri teşvik etmektir. Yarışmada bugüne kadar Tayfun Pirselimoğlu, Vecdi Sayar, Uğur İçbak, Feza Çaldıran, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Defne Halman, Prof. Dr. Bülent Vardar, Burçak Evren, Ümit Ünal, Nebil Özgentürk, Natali Yeres, Mustafa Kara, Cüneyt Cebenoyan, Derviş Zaim, Mustafa Ziya Ülkenciler, Mehmet Aslantuğ, Abdullah Oğuz ve Nazan Kesal gibi birçok önemli isim jüri üyeliği yapmıştır.

Bugüne dek Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde, Pera Müzesi’nde ve Kozyatağı Kültür Merkezi’nde yapılan yarışmamız bu yıl ilk kez Bekir Okan Sanat, Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir. Yarışmaya her yıl 150 kadar film katılmaktadır ki bu yedi yılda bini aşkın film anlamına gelir. Bu sayı eşdeğer birçok festivalin çok üzerindedir. Geçtiğimiz sekiz yılda toplam 34 ödül verilmiş ve ödül alan farklı okullardan öğrenciler ağırlanmıştır. Bütün üniversitelerin sinema öğrencileri arasında bir sinerji yaratan, iletişim imkanı kuran festivalimiz aynı zamanda düzenlediği panel, atölye ve etkinliklerle de Türkiye’de kısa film alanına katkıda bulunmaktadır.

İlki 2011 yılında yapılan, Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması’na önceki yıllarda, birçok üniversiteden öğrencinin filmleriyle katıldığı gibi bu yıl da çok sayıda katılım bekleniyor. Katılımcılar ve birçok üniversiteden gelen öğrenciler panel, atölye ve ödül töreninden oluşan etkinlikte bir araya gelecekler.

Ulaşım ve İletişim: Okan Üniversitesi 9. Kısa Film Festivali Tarih: 29-30 Nisan Bekir Okan Sanat Kültür ve Kongre Merkezi Adres: Tepeören Mah. Ballıca Yolu Cad. İstanbul Okan Üniversitesi Rektörlük Blok No: 11/11 Tuzla - İstanbul

Kurmaca:
Birincilik Ödülü - 3000 TL
Jüri Özel Ödülü - 2000 TL

Belgesel:
Birincilik Ödülü - 3000 TL
Jüri Özel Ödülü - 2000 TL

Sony Professional Özel Ödülü
Kısa Film Yönetmenleri Derneği Özel Ödülü

a) İstanbul Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nün düzenlediği Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması; kurmaca ve belgesel kategorilerinde düzenlenmekte olup, yarışmaya 01 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılmış filmler başvurabilir.
b) Yarışmaya başvuru yönetmen tarafından yapılır. Yönetmenliğin birden fazla kişi tarafından yapılması durumunda, diğer kişilerin yazılı izninin alınması ve başvuru formuna eklenmesi zorunludur.
c)Yarışmaya sadece üniversitelerin açık öğretim, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora/sanatta yeterlik programlarında okumakta olan öğrencilere ait kurmaca ve belgesel türünde gerçekleştirilmiş kısa filmler başvurabilir.
ç) Yarışmaya katılacak yapımların süresi kurmaca dalında 30 dakikayı, belgesel dalında 30 dakikayı aşmamalıdır. (Seçici kurul gerekli gördüğü durumlarda süre sınırlamalarını %10 oranında esnetme hakkına sahiptir.)
d) Yarışmaya katılımlar www.filmfreeway.com/ adreslerinden yapılacaktır. Yarışmaya ve festivalin etkinliklerine dair tüm bilgilere www.okan.edu.tr/kisafilm adresi üzerinden ulaşılabilir.
e) Yarışmada ön elemeyi geçen filmlerin ayrıca DVD kopyaları istenebilir.
f) Yarışmaya katılan filmlerin ticari olmayan her türlü gösterimde 3 dakikalık görüntüleri tanıtım amacıyla kullanılabilir. Filmler, yarışma sonrasında, çeşitli televizyon kanalları tarafından ticari olarak yayınlanmak istendiğinde, Yarışma Komitesi, yapımcı / yönetmen ile televizyon kanalı arasında ilişki kurulmasına yardımcı olur.
g) Yarışmaya katılan kısa filmler ön jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve yapılan değerlendirme sonucunda yarışma koşullarına uymayan yapımlar asıl jürinin değerlendirmesine sunulmadan eleneceklerdir.
h) Yarışmada kurmaca kısa film kategorisinde birincilik ödülü ve jüri özel ödülü olmak üzere toplam 2 ödül; belgesel film kategorisinde birincilik ve jüri özel ödülü olmak üzere toplam 2 ödül verilecektir. Asıl jüri isterse gerekçesini açıklayarak yarışmaya katılan filmlere özel ödüller verebilir ya da yine gerekçe göstererek ödüllerden birini ya da bir kaçını vermeyebilir. Ödüller www.okan.edu.tr/kisafilm adresinde açıklanacaktır.
i) Yarışmada, Yarışma Komitesi’nce başvuruları onaylanan, çeşitli kişi ve kuruluşlar tarafından ek özel ödüller verilebilir. Bu ek ödüller için film seçimi, başvuruyu yapan kişi ya da kuruluş tarafından belirlenip, gerekçeli ve yazılı olarak Yarışma Yönetimi’ne bildirilebilir ya da seçimin Yarışma Seçici Kurulu tarafından yapılması talep edilebilir.
j) Yarışmaya başvurular www.filmfreeway.com adreslerinden yapılacaktır. Ön elemeyi geçen filmlerin 1 adet DVD kopyası istenildiği takdirde “İstanbul Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sinema-TV Bölümü Tuzla Kampüsü Formula 1 Yanı, 34959 Tuzla / İSTANBUL” adresine posta yoluyla gönderilecek veya elden teslim edilecektir.
k) Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 08 Nisan 2019 saat 17:00’ye kadardır.
l) Yarışmaya başvuran filmlerin ön değerlendirme sonucu www.okan.edu.tr/kisafilm adresinden duyurulacaktır. Takip eden günlerde basına açık ödül töreni düzenlenecektir.

Overall Rating
Quality
Value
Communication
Hospitality
Networking
  • Anıl Tokur

    İletişimi kuvvetli, kısa filme değer veren, özenle hazırlanmış bir festival.

    May 2019