TR

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde 10-11-12 Mayıs 2022 tarihinde yedincisi düzenlenecek olan “Altın Baklava Film Akademisi VII. Uluslararası Öğrenci Film Festivali’’, genç bir kültür-sanat etkinliğidir. Üniversite öğrencilerinin hazırladıkları belgesel ve kurmaca alanlarındaki kısa filmlerin ödüllendirileceği festivalin amacı, genç yönetmenleri yeni filmler üretme yolunda heveslendirmek, sinemaseverlerin ilgisini çekmek, sinema sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak ve genç sinemacıların ulusal ve uluslararası platformlarda tanınmasını sağlamaktır.

Altın Baklava Film Akademisi Uluslararası Öğrenci Film Festivali, tüm dünyadaki sinema okullarından öğrencilerin de katılımıyla uluslararası nitelik kazanmıştır. Festivalimizin hem Gaziantep’in, hem de ülkemizin uluslararası eğitim ve sanat platformlarında tanınmasına aracılık etmesi en önemli amacımızdır.

Sinemaya ilgi duyan, sinema ile uğraşan, sinema ile tanışmak isteyen gençlere kendilerini göstermek için bir fırsat oluşturan Festival ve Film Akademisi, finale kalan genç sinemacılara çeşitli atölye çalışmalarına katılarak kendilerini geliştirme ve Türkiye’nin önde gelen yönetmen, yapımcı, oyuncu kadrosundan oluşan jüri üyeleri ile tanışma imkanı da sunmaktadır.

EN

“Golden Baklava Film Academy 7th International Student Film Festival”, which will be held at Hasan Kalyoncu University, Gaziantep on 10-11-12 of May 2022, is a young artistic and cultural event.

The Festival aims to support young producers on their path of film production, attract the attention of film lovers, make contributions to the expansion of the cinema industry, and ensure the recognition of cinema and producers on national and international platforms. In this direction, the festival rewards documentary and fiction short films made by university students, every year.

Golden Baklava Film Academy International Student Film Festival has obtained international recognition via the participation of student films from national and international cinema schools and it has established an environment suitable for the artistic reflections. Our most important goal is to make our festival known both in Gaziantep and our country, Turkey, on international educational and artistic platforms.

As a consequence, the Festival and Film Academy creates an opportunity for young people, who are interested in cinema, for newcomers to filmmaking, or for those that have an urge to show themselves in the film industry. Moreover, it offers a chance to young filmmaker finalists for meeting the jury members who are recognized as Turkey’s leading directors, producers, and actors.

Duyurulacaktır.
Will be announced.

TR

Altın Baklava Film Akademisi 7. Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali Katılım Koşulları

1- Festival, Türkiye’de veya yurtdışında öğrenim gören lisans ya da lisansüstü üniversite öğrencilerinin katılımına açıktır.
2- Festival, 2019-2020-2021-2022 akademik öğretim dönemlerinde mezun olan öğrencilerin filmleri dahil olmak üzere, yalnızca üniversite öğrencileri tarafından üretilen filmlerin katılımına açıktır. Filmin üretim yılında filmin yönetmeni resmi olarak öğrenci olmak zorundadır. (Fakülte, Bölüm, Üniversite bilgileri film jeneriğinde bulunmak zorundadır). Festival, deneysel ve animasyon alt-türleri kapsamında olan filmleri kabul etmez.
3- Festivale katılacak filmlerin süresi en fazla 20 dakika ile sınırlandırılmıştır.
4- Festivale başvuru ücretsizdir.
5- Daha önce başka bir yarışmaya başvuran ve / veya ödül kazanan filmler de festivale katılabilir.
6- Yarışmaya katılacak filmlerde çekim formatı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak filmler 16:9 / 4:3 / 2:35, FullHD formatında gösterilecektir.
7- Filmler H.264 veya .mov formatında en az FullHD (1920x1080) çözünürlüğünde olmalı, filmlerin mutlaka online video izleme (Vimeo, YouTube vs.) platformlarında izlenebilir olması gerekmektedir.
8- Yarışmaya gönderilen film ile birlikte öğrenci belgesi, filmin en fazla bir (1) dakika uzunluğundaki fragmanı, filmden .jpeg formatında en az beş (5) görüntü, poster/afiş (en az 50x70cm 300dpi çözünürlüğünde), filmin .jpeg formatında kamera arkasından en az beş (5) adet görüntü, sinopsis (.doc ya da .pdf formatında), yönetmen biyografisi ve yönetmen fotoğrafı gönderilmesi zorunludur.
9- Başvurular yalnızca FilmFreeway platformundan gerçekleştirilecektir.
10- Yarışmaya 2019 yılı ve sonrasında üretilmiş filmler katılabilmektedir.
11- Yarışmacılar birden fazla film ile festivale katılabilir.
12- Filmlerin gösterimi orijinal dilinde yapılacaktır. Ancak filmlerin İngilizce altyazıya sahip olması zorunludur.
13- Yarışmaya gönderilen filmler Hasan Kalyoncu Üniversitesi arşivinde saklanacak ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından aşağıdaki haklar korunacaktır; Altın Baklava Film Festivali'nin halka açık basılı ve çevrimiçi medyasında görsellerin kullanılması, fragman/film görsellerinin kullanımı, seçilen filmlerin gösterimi.
14- Yarışmaya son katılım tarihi 24 Şubat 2022 saat 23.59’a kadar olup, belirtilen tarihten sonra gerçekleşen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
15- Filmler 4 Mart 2022 tarihine kadar Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından görevlendirilmiş ön eleme jürisince değerlendirilecek ve finale kalan filmler belirlenecektir.
16- Festival programına alınan filmler Hasan Kalyoncu Üniversitesi Altın Baklava Film Festivali internet sitesinde (www.altinbaklava.hku.edu.tr) duyurulacak ve finalistlere FilmFreeway ve e-mail yolu ile duyuru yapılacaktır.
17- Festival jürisi birden fazla filme ödül verme ve mansiyon ödülü gibi ekstra ödüller verme hakkını saklı tutar.
18- Festivalin yürütme hakkı Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne aittir. Festival sırasında oluşabilecek her türlü sorunla ilgili kesin karar verme hakkı Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne aittir.
19- Film gösterimleri esnasında üçüncü şahıslardan kaynaklanabilecek telif hakkı sorunları, başvuruyu yapan kişinin ya da filmin yönetmeninin sorumluluğu altındadır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi, telif haklarından kaynaklanacak sorunlar ve benzeri sorunlar için sorumlu tutulamaz.
20- Seçilen filmler 7. Uluslararası Altın Baklava Film Festivali’nde gösterilecektir.
21- Hasan Kalyoncu Üniversitesi yönetimi, katılım koşullarında her türlü değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Yarışmada her kategoride dereceye giren ilk üç (3) kişiye ödül (Ödül & Katılım Sertifikası & Plaket & Ek Materyaller) verilecektir. Ayrıca festival jürisi gerekli gördüğü takdirde her iki kategoride de “Mansiyon” ve “Hasan Kalyoncu Özel Ödülü” ödülleri verebilir.
22- 7. Uluslararası Altın Baklava Öğrenci Filmleri Festivali’ne katılım koşulları yirmi (22) maddeden oluşmaktadır. Her başvuru sahibi bu koşulları kabul eder.

Pandemiye bağlı olarak öngörülmeyen değişiklikler festivalin resmi web sayfası olan altinbaklava.hku.edu.tr üzerinden duyurulacaktır.

EN

Submission Guidelines

Golden Baklava Film Academy 7th International Student Film Festival

Participation Agreement;

1- The festival is open to submissions from undergraduate and master/P.h.D students in Turkey or abroad.
2- Submissions are open ONLY for short films (fiction, documentary) produced by university students, including students graduating in the academic years 2019-2020-2021-2022. The filmmaker should have been officially an enrolled student at the time in which the film was produced. (The department/division or the university of participants SHOULD be listed in the film credits). The festival does not accept any films categorized under sub-genre of experimental and animation.
3- Festival accepts films up to 20 min.
4- There is no submission fee for participation.
5- Films that have been submitted in other festivals may also participate in the Golden
Baklava International Student Film Festival.
6-There are no restrictions regarding the shooting formats. However, the screening format will be 16:9/ 4:3/ 2:35, Full HD.
7-Films must be in H.264 or .mov format and the resolution should be in FULL HD
(1920x1080). In addition, the films must be compatible with the screening formats of the online video platforms ( such as Vimeo, Youtube, etc.).
8- Together with the film submission, the online registration process must be completed by
uploading the following materials: a trailer (1-minute max); photos from the film in jpeg format
( 5 photos at least); backstage photos in jpeg format (5 photos at least); poster/banner ( min
50x70cm 600dpi resolution ); synopsis (in doc or pdf formats); director’s bio and photo.
9- Only applications via FilmFreeway will be accepted.
10- Only films completed in 2019 or later may be registered.
11- The same competitor may participate with more than one film.
12- Films will be shown in their original languages, but having an English subtitle is a MUST.
13- The following rights will be granted for the festival: use of the film in the Hasan Kalyoncu University’s archive; use of photographs for the Golden Baklava Film Festival’s publicly accessible print and online media; use of the trailer/film excerpt; screenings of the selected films.
14- The deadline for submissions is February 24, 2022, 23:59 (İstanbul Time). Late submissions will not be accepted.
15- Competition Films will be selected by the Hasan Kalyoncu University pre-selection jury until 4 of March 2022.
16- Official nominees will be announced at the Hasan Kalyoncu University, Golden Baklava Film Academy, 7th International Student Film Festival web site www.goldenbaklava.hku.edu.tr, and the finalists will be noticed via FilmFreeway and e-mail.
17- Festival Jury reserves the right to award more than one film, and to give extra rewards such as honorable mention reward.
18- Hasan Kalyoncu University reserves the executive rights for the Festival and also reserves the sole right to intervene and make the final decisions on all kinds of possible problems during the Festival.
19- Copyright issues that may arise from third parties are the responsibility of the applicant or the director of the film. Hasan Kalyoncu University cannot be held responsible for problems arising from copyright and similar issues.
20- Pre-selected films will be screened in the 7th Altın Baklava International Student Film Festival during festival event.
21- Hasan Kalyoncu University management reserves the right to change or terminate related terms and conditions and services offered by the 7th Altın Baklava International Student Film Festival at any time. The first three (3) winners from each competition category will be awarded (a cash prize & participation certificate & plaques & additional materials). In addition, the festival jury may decide to award participants from each category an “Honorable Mention” and “Hasan Kalyoncu Special Prize”.
22- By submitting a film to the 7th Golden Baklava International Film Festival, the participant fully accepts the terms and conditions presented here via 22 articles in their entirety.

Unforeseen changes related to the Covid-19 pandemic will be announced on the festival's official website, www.goldenbaklava.edu.tr.

Overall Rating
Quality
Value
Communication
Hospitality
Networking
 • Ahmed Abuzenada

  Amazing festival, amazing organization. goodluck in your next editions

  May 2022
 • ilia asitashvili

  First of all, thank you for letting me be a part of your festival. These were three unforgettable days in an extraordinary city. I'm still impressed and I'm telling everyone about it and I do not even know when I'll get bored. This is one of the most important experiences for me because I met very cool people from many different countries, saw their wonderful movies and had a very cool time with them. Also, I would like to thank the organisers and the planners who not only planned and organised this event, but also executed everything with so much of passion and zeal. Thank you guys! I have high hopes that we will meet again! ❤️✊

  May 2022
 • Great festival and hospitality. Thank you for everything.

  May 2022
 • It's a good communication and hospitality. Kind and nice people, Deniz, Berfin and Mustafa. Thank you guys!

  May 2022
 • It would be difficult to express in 3 lines my participation at this student film festival. It was an overwhelming experience in every way. The Golden Baklava Film Academy at the beautiful city of Gaziantep was the perfect frame where cinema geeks and lovers could absorb and share every drop of their audiovisual passion. A great collection of films with hearty directors who had the chance to explain their creations in a Q&A discussion session. A program with lectures and events made a complete package. The organization, welcoming and taking care of every detail, every second would count. The staff, volunteers and professionals, created a whole encapsulated dream that could resemble (even bring down) some bigger festivals in the professional circuit. Deniz, BariŞ, Ufuk, Berfin and the rest, you definitely made gold out of a pistachio!

  May 2022