Türkiye'de ilk kez düzenlenecek olan Kurtuluş Savaşı temalı Film Festivalidir. Festivale Kurtuluş Savaşı temalı Sinema Filmleri, Kısa Filmler, Belgeseller, Animasyon Filmleri katılabilir.
30 Ağustos 100.Yıl etkinlikleri kapsamında Kütahya Valiliği/Dumlupınar Kaymakamlığınca yapılan 'Dumlupınar Zaferi 100.Yıl Film Festivali' Türkiye genelinde bir kere ye mahsus olarak düzenlenecektir.
Dumlupınar Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı'nın en önemli dönüm noktalarından birisini oluşturmaktadır. Öyle ki Atatürk; burada gerçekleştirilen Muharebenin Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin sağlamlaştırılması açısından ne kadar önemli olduğunu,1924 yılında bu mevkide yaptığı bir konuşmada vurgulamıştır.
Yapılacak olan bu Festival hem Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele konulu filmleri seyircisiyle buluşturup ödüllendirecek hem de Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin sağlamlaştırıldığı Dumlupınar ilçesini ve savaşın gerçekleştiği bu bölgenin farkındalığın artmasına ve tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır.

DUMLUPINAR ZAFERİ 100.YIL FİLM FESTİVALİ BAŞVURU ŞARTLARI ve KURALLARI

1- Dumlupınar Zaferi 100.Yıl Film Festivali, tüm organizasyonlara - yapımcılara / ajanslara - bağımsız yönetmenlere açık bir film festivalidir.
2- 150 dakikayı geçmeyen tüm filmler, belgeseller ve animasyonlar değerlendirmeye alınır. Festival girişi, Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı temalı içerikler festivale başvuru kabul edilecek, kategori harici başvurular kabul edilmeyecek direk elenecektir. Kategorilerde sadece kurmaca ve belgesel filmleri ile animasyon filmler kabul edilmektedir.
3- Film, Kısa Film, Belgesel ve Animasyon dallarından en az 30 yapım olduğu zaman değerlendirme yapılacaktır.
4- Film yapım tarihi sınırlandırılmamıştır, son başvuru tarihine kadar çekilen yapımlar değerlendirmeye alınacaktır.
5- Birden fazla girişe izin verilir. Her türden kategoriye birden fazla film gönderilebilir
6- Festivalde hangi filmlerin gösterileceğini bir seçim komitesi belirleyecektir, sunumunuzun gösterilmesi garanti edilmez.
7- Katılımcılar, festivale gönderdikleri film ve diğer malzemelerin web sitesinde, dijital ve basılı etkinlik programlarında ve festivalin uygun gördüğü her türlü tanıtım amacıyla kullanılabileceğini ve / veya yayınlanabileceğini kabul ederler. Telif hakkı talep edilemez.
8- Bir film seçilirse, gösterilen veya kaydedilen tüm ticari marka veya telif hakkı olan materyaller dahil olmak üzere tüm ticari veya özel mülkiyet, film yapımcısının sorumluluğundadır.
9- Seçim kurullarının ve jürilerin kararları kesindir.
10- Türkiye'den yapılan başvurular kabul edilecektir.Yapımların dili Türkçe olacaktır.
11- Türk yapımlarında ingilizce çeviri ve ingilizce alt yazı aranmayacaktır
12- Kazanan ve seçkiye giren filmler festivalin web sitesinde duyurulacaktır. (www.dumlupinarzaferifilmfestivali.com)
13- Katılımcılar, çalışmalarını sunmak için gerekli tüm lisansların ve telif haklarının sürüm formlarını ve izinlerini almakla yükümlüdür. Kütahya Dumlupınar Zaferi 100.Yıl Film Festivali ticari telif hakkı, ticari marka, kredi veya telif hakkı ihlali içeren herhangi bir iddiadan sorumlu değildir. Telif hakkı uyuşmazlıkları kapsamında kabul edilen filmler festivalden çekilebilir.
14- Açılış resepsiyonu İstanbul'da yapılacak Gala ve Ödül Töreni Kütahya Dumlupınar İlçesinde yapılacaktır, Atölye ve gösterimler belirlenen yerlerde yapılacaktır, bütün etkinlikler pandemi kurallarına uygun olarak planlanacaktır,
15- Yönetmelikte değişiklik hakkı festival yönetimine aittir.
16- Dumlupınar Zaferi 100.Yıl Film Festivali projesine başvuran filmlerin sahipleri, yapımcıları ve yönetmenleri, bu yönetmeliğin kurallarını kabul etmiş sayılırlar.