Born in 1981 in Diyarbakır, Erkan Avcı graduated from the Mimar Sinan State Conservatory, Department of Acting. He has starred in various TV series, movies and theater plays since 2005.
Among his remarkable TV series Karadayı, Cesur ve Güzel, Çukur, and Establishment Osman.
He has also starred in films such as Zenne, Müslüm, Gişe Memuru, Uzun Hikaye, Can that have achieved both national and international success. He has won the best supporting actor award at the 48th Antalya Golden Orange Film Festival with Zenne.
The artist, who has started his adventure as a scriptwriter since 2018, has worked as a dramaturg for many production companies and scriptwriters. Since 2020, he has focused on his own scripts and continues to work in this field.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1981 Diyarbakır doğumlu sanatçı, Mimar Sinan Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü mezunudur. 2005 yılından itibaren hem televizyon, sinema hem de tiyatroda bir çok yapım ve oyunda rol almıştır.
Rol aldığı bazı televizyon yapımları arasında;
Karadayı, Cesur ve Güzel, Çukur, Kuruluş Osman gibi ses getiren diziler bulunmaktadır.
Sinema filmleri arasında ise Zenne (48.Altın Protakal Film Festivali En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü), Müslüm, Gişe Memuru, Uzun Hikaye ve Can gibi ulsal ve uluslararası festivallerde ve gişede başarılı olmuş işlerin içinde yer almıştır.
2018 yılından itibaren yazarlık serüvenine atılan sanatçı, bir çok yapım şirketi ve yazar için dramaturgluk yapmıştır.
2020 yılından başlayarak kendi yazdığı senaryoların üzerine yoğunlaşıp bu alanda çalışmaları devam etmektedir.
  • Writer (1 Credit)
    THE HOUSE OF DEAD WOMEN2023
    Short
  • Director (1 Credit)
    THE HOUSE OF DEAD WOMEN2023
    Short
Share:
News & Reviews
Links
Share:
News & Reviews
Links
Complete the captcha to finish sign up. Cancel