One night, when I was ten years old, I was caught up in the filming scene of the cinema world with Alfred Hitchcock's film "The Birds", which I watched from the doorway of my room. From that day on, opposite to the destructiveness of love; I live as a "movie lover" with its constructive, challenging, shocking and developing process. At the point where I decided to be interested in cinema professionally, that is, I took the exam three years ago to study at university and I won the Radio TV and CINEMA department of Istanbul University.
I wrote, directed and produced my first short film, named of YAĞMUR YAĞACAK GİBİ, based on the most influential scene of my novel, which I wrote in the psychological drama / comedy genre, with a 550-page length, whose editorial control was completed.
In addition, my feature film script named "REŞAT" in the Psychological Drama / Period / Biography genre has come to the production stage.
Sinema dünyasının çekim alanına, on yaşlarımdayken, bir gece, odamın kapı aralığından gizlice izlediğim Alfred Hitchcock'un "Kuşlar" filmi ile kapıldım. O günden itibaren, aşkın yıkıcılığına zıt; yapıcı, sınırları zorlayıcı, sarsıcı ve geliştirici süreciyle bir "film aşığı" olarak yaşamımı sürdürmekteyim. Sinema ile profesyonel olarak ilgilenmeye karar verdiğim noktada, yani üç yıl önce üniversite eğitimi almak için sınava girdim ve İstanbul Üniversitesi Radyo TV ve SİNEMA bölümünü kazandım.
İlk kısa filmimi, YAĞMUR YAĞACAK GİBİ" isimli 550 sayfa uzunluğunda, editör kontrolü tamamlanmış, psikolojik dram/komedi türünde yazmış olduğum romanımın en etkili sahnesinden yola çıkarak yazdım, yönettim ve yapımcılığını üstlendim.
Ayrıca "REŞAT" isimli Psikolojik Dram/Dönem/Biyografi türünde uzun metraj film senaryom yapım aşamasına gelmiştir.
Toronto Int. Women Film Festival Official Selection
It Looks Like Rain

Toronto
College
Istanbul University Radio TV and CINEMA Department (3rd Class)
College
Anadolu University Media and Communication Department
20142016
College
Ege University Department of Landscape Architecture
19871991
High School
İzmir Private Turkish High School
19811987
Birth Date
March 30, 1970
Birth City
İzmir
Current City
İzmir
Hometown
İzmir
Gender
Female
Ethnicity
Turkish
Married To
Atakan Öztüzemen
Children
Bersu Öztüzemen
Share:
Share: