4.AİZANOİ KISA FİLM FESTİVALİ
TÜRKİYE'DE ANTİK KENTTE YAPILAN İLK FİLM FESTİVALİ

Kütahya’nın ilk film festivali olan “Aizanoi Kısa Film Festivali” geçmişten günümüze, birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Kütahya’nın ülkemizde ve uluslararası alanda kültürel ve turistik değerleriyle dünyaya adını duyurarak, sinema tutkunlarıyla buluşmayı hedefliyor.

Aizanoi Kısa Film Festivali; 2021 yılından buyana Kütahya, Çavdarhisar İlçesinde bulunan Aizanoi (Ayzanoy) Antik Kenti’nde, Aizanoi Sinema ve Fotoğraf Sanatı Derneği (ASİFSAD) tarafından düzenlenmektedir.

Festival süresince gösterimler ve etkinlikler ücretsiz olarak takip edilebilmektedir. Her yıl farklı temalarda ödül kategorileri belirlenmektedir.

UNESCO Kültür Mirası Aday Listesi’nde bulunan Aizanoi Antik Kenti ile günümüz Çavdarhisar’ı arasındaki bağları dile getirme hedefindeki festivalin dördüncüsü, Çavdarhisar sakinlerinin ve sinemaseverlerin iştiraki ile düzenlenecektir.

Başvuru yapan filmler arasından finale kalan 25 çalışma Aizanoi Antik Kenti gösterim şansı yakalayacak.

4. Aizano Kısa Flm Festivali; 22 Ağustos 2024 Perşembe günü Aizanoi Antik Kent’te bulunan Zeus Tapınağında yapılacak olan film gösterim etkinliği ile başlayacak.
Yönetmen, yapımcı ve oyuncuların da katılacağı kısa film festivali, 22/23 Ağustos 2024 tarihlerinde film gösterimleri, söyleşiler ve atölye çalışmalarıyla devam edecek, 24 Ağustos 2024 tarihinde Gala Gecesi ve ödül töreni ile son bulacaktır.

22/23/24 Ağustos 2024 tarihlerinde gerçekleşecek festival; Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle düzenlenecektir.

Kısa film başvuruları, www.filmfreeway.com adresinden kabul edilecektir.

Yollar, Göçler ve Yemekler ve Çevre Etiği ve Doğa Felsefesi Kategorilerinde
Kurmaca ve Belgesel Dalında 1. 2. ve 3.
Ahmet Uluçay Özel Ödülü /1 Filme verilecektir
Meter Steunene Özel Ödülü / 1 Filme verilecektir
Yerel Jüri Özel Ödülü / 1Filme verilecektir.

Meter Steunene Özel Ödülü
Anadolu’da çok yaygın olan Toprak Ana kavramı, bereketin ve doğuşun sembolü olarak yeşermiş ve insanın kendi doğasından betimlenerek adları farklı ama temeli aynı olan figürlere dönüşmüştür. Frigya Epiktetos, yani Küçük Frigya halkı olan ve Aizanitislerin Roma zamanlarına da taşıdığı Meter Steunene kültü, günümüz kadınlarının da toprağa, tarıma ve folklora yansımasıdır. Ödül aslında şu an yaşayan kadınların toprağa taşıdıkları umuda dairdir.
Bu ödül 1 filme verilecektir.

Ahmet Uluçay Özel Ödülü
Kütahya ve sinema kelimelerini bir arada kullanınca ilk akla gelen isim olan yönetmen Ahmet Uluçay, Aizanoi Kısa Film Festivali’nin Özel Ödül Kategorisinin değişmez parçası olmuştur.
Bu ödül 1 filme verilecektir.

Yerel Jüri Ödülü
Bu ödül, Çavdarhisar sakinlerinin oluşturduğu bir yerel jüri tarafından verilecektir. Antik tiyatronun ve sanatın var olduğu bu kadim yerleşimde, festivalin her adımında yer almak isteyen ve sanatın bir parçası olma heyecanını taşıyan jüri üyeleri, festivalin özel bir katmanını oluşturacaklardır.
Bu ödül 1 filme verilecektir.

4. AİZANOİ KISA FİLM FESTİVALİ BAŞVURU ŞARTLARI ve KURALLARI

1- Aizanoi Kısa Film Festivali, tüm organizasyonlara - yapımcılara / ajanslara - bağımsız yönetmenlere açık bir film festivalidir.
2- 25 dakikayı geçmeyen kısa filmler değerlendirmeye alınır. Festival girişi, iki ayrı kategoride yapılacaktır, Yollar, Göçler ve Yemekler ve Çevre Etiği ve Doğa Felsefesi konularında başvuru kabul edilecek, kategori harici başvurular kabul edilmeyecek direk elenecektir. Kategorilerde sadece kurmaca ve belgesel filmler kabul edilmektedir.
3- Her kategoride en az 30 yapım olduğu zaman değerlendirme yapılacaktır.
4- Festivale başvuracak yapımların 1 Ocak 2020 tarihinde ve sonrasında yapılmış olması gereklidir.
5- Birden fazla girişe izin verilir. Aynı kategoriye birden fazla film gönderilebilir
6- Festivalde hangi filmlerin gösterileceğini bir seçim komitesi belirleyecektir, yapımınızın gösterilmesi garanti edilmez.
7- Katılımcılar, festivale gönderdikleri film ve diğer malzemelerin web sitesinde, dijital ve basılı etkinlik programlarında ve festivalin uygun gördüğü her türlü tanıtım amacıyla kullanılabileceğini ve / veya yayınlanabileceğini kabul ederler. Telif hakkı talep edilemez.
8- Bir film seçilirse ve ödüle layık görülürse, gösterilen veya kaydedilen tüm ticari marka veya telif hakkı olan materyaller dahil olmak üzere tüm ticari veya özel mülkiyet, film yapımcısının sorumluluğundadır.
9- Seçim kurullarının ve jürilerin kararları kesindir.
10- Türk yapımlarında ingilizce çeviri ve ingilizce alt yazı aranmayacaktır
11- Kazanan ve seçkiye giren filmler festivalin web sitesinde duyurulacaktır. (www.aizanoifilmfest.com)
12- Katılımcılar, çalışmalarını sunmak için gerekli tüm lisansların ve telif haklarının sürüm formlarını ve izinlerini almakla yükümlüdür. Kütahya Aizanoi Kısa Film Festivali ticari telif hakkı, ticari marka, kredi veya telif hakkı ihlali içeren herhangi bir iddiadan sorumlu değildir. Telif hakkı uyuşmazlıkları kapsamında kabul edilen filmler festivalden çekilebilir.
13- Ödül Töreni ve Gala gecesi Aizanoi Antik Kentte yapılacaktır, Atölye ve gösterimler belirlenen yerlerde yapılacaktır.
14- Yönetmelikte değişiklik hakkı festival yönetimine aittir.
15-4. Aizanoi Kısa Film Festivali programına www.filmfreeway.com adresinden başvuran filmlerin sahipleri, yapımcıları ve yönetmenleri, bu yönetmeliğin kurallarını kabul etmiş sayılırlar.

Overall Rating
Quality
Value
Communication
Hospitality
Networking
 • ibrahim tarkan doğan

  'Temas' filmim ile ödüle aday gösterilme onurunu yaşatan tim festival ekibine teşekkür ederim. Ülkemizde bu nitelikte festivallerin artması dileğiyle...

  I would like to thank the whole festival team for the honor of being nominated for an award with my film 'Contact'. I hope there will be more festivals of this nature in our country...

  September 2023
 • Hayriye Savaşçıoğlu

  Thanks 2. Aizanoi Film Fest

  September 2022
 • It was a great honor for us to be a part of this festival and we are grateful for the attention our film has received. We look forward to being part of the festival again next year. Many thanks to the organizers, that was a fantastic achievement.

  July 2022
 • sedat kocak

  Çok güzeldi festival ceo isimli filmim finale kaldı ve film gösterimi oldu...seçici kurula ve organizasyona teşekkür ederim.

  June 2022
 • Meral Özdemir

  Finale kalan filmlerin tamamını ödül gecesine davet edilseydi yerinde ve güzel olurdu diye düşünüyorum.

  June 2022