Uluslararası Bingöl Kısa Film Festivali Anadolu’nun sanat ile iç içe olan güzel serüvenini halkın sanata karşı olan özlemini gözler önüne koymuştur. Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata olan ihtiyacına yönelik yeni çalışmalar hedefleyerek 5. Uluslararası Bingöl Kısa Film Festivali bu yıl kapılarını tekrardan sanatseverlerle buluşmak için açıyor. Bu hedefle; yerli sinema olgusu irdelenmiş, ülkemiz sinema dilinin yol haritası ortaya koyularak, dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler, yönetmenler, atölye çalışmaları, gösterimler ve söyleşilerle organizasyon fikren temellendirilmiştir.

Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır. Geçmişte Bingöl’de yapılan birçok film çalışması bu şehrin topraklarında filizlenmiş olan birer tomurcuktur. Bingöl’ün bu anlamda hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürünü geliştirmek için katkısı çok değerlidir. Bingöl, ülkemizin güney doğusunda, tarihi derinliği olan bir şehirdir. Gelin, bu filiz veren şehri beraber tekrardan keşfedelim.

The International Bingöl Short Film Festival revealed the people's longing for art, this beautiful adventure of Anatolia intertwined with art. The 5th International Bingöl Short Film Festival is opening its doors to meet art lovers once again this year, aiming for new works that meet the art needs of Turkey and Anatolia. With this aim; The phenomenon of domestic cinema was examined, the roadmap of the language of cinema in our country was revealed, and the organization was based on the idea of films, directors, workshops, screenings and interviews to be brought from different countries of the world.

Studies on cinema are as important as the films made for the development of cinema culture in our country. Many film works made in Bingöl in the past are buds that sprouted in the lands of this city. In this sense, Bingöl’s contribution to improving the culture of both academic studies and film festivals is invaluable. Bingöl is a city in the southeast of our country with a historical depth. Let's rediscover this burgeoning city together.

"Bingöl Kendini Anlatıyor" Temalı Belgesel ve Kurmaca Filmler - "Bingöl Tells Itself" Themed Documentary and Fiction Films

Birincilik Ödülü - First Prize: 7.000 TL

İkincilik Ödülü - Second Prize: 5.000 TL

Üçüncülük Ödülü - Third Prize: 3.000 TL

Uluslararası Film Özel Ödülü - International Film Special Award: 7.000TL

2 Adet Jüri Özel Ödülü - 2 Jury Special Awards

1-Yarışmanın yapılabilmesi için en az 16 (Kurmaca, Deneysel, Canlandırma ve Belgesel) filmin katılmış ve ön değerlendirmeyi geçmiş olması gerekir.

2-Kısa film yarışmasına 35mm’lik ve 16mm’lik filmler ile video tekniği ya da dijital teknoloji ile çekilmiş yapımlar katılabilir. Ancak analog film tekniği ile çekilmiş filmler dijital ortama aktarılmış olmalıdır. Kısa Film Yarışmasında gösterim formatları festival yürütme kurulu tarafından belirlenir.

3-Yarışmaya, süresi maksimum 25 dakikayı aşmayan yapımlar katılabilir.

4-Yarışmacılar birden fazla eserle başvurabilirler.

5-Yarışmaya 2021 ve 2022, 2023 yılları içerisinde yapılmış filmler katılabilir. Daha önceden herhangi bir festivale, kısa film yarışmasına katılmış olmak ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak yarışmaya katılmaya engel değildir.

6-Başvurular www.filmfreeway.com sitesi üzerinden dijital olarak yapılacaktır. İlk 24’e giren eserler için başvuru formu doldurmaları ve geri göndermeleri istenecektir.

7-Orijinal dili Türkçe olan filmler için İngilizce altyazı, orijinal dili Türkçe olmayan filmler ise Türkçe ve İngilizce alt yazı SRT dosyaları olmalıdır.

8-Yarışmaya katılan filmler arasından 24 film festival kapsamında izleyiciler ile buluşacak. Finalist filmler arasından 5 filmin eser sahipleri festival kapsamında ağırlanacaktır.

9"Bingöl Kendini Anlatıyor" Temalı Belgesel ve Kurmaca Filmler

Birincilik Ödülü : 7.000 TL

İkincilik Ödülü: 5.000 TL

Üçüncülük Ödülü: 3.000 TL

Uluslararası Film Özel Ödülü: 7.000TL

2 Adet Jüri Özel Ödülü

10-İlk 5 filmin eser sahiplerinin kendisi ya da temsilcisinin ulaşım ve konaklama ücretleri tarafımızca karşılanarak festivalimizce ağırlanacaktır.

11-ÖDÜL KAZANAN ESER SAHİBİ, ÖDÜLÜNÜ ALMAK ÜZERE ÖDÜL TÖRENİ’NDE BULUNMAK YA DA BİR TEMSİLCİ GÖNDERMEK ZORUNDADIR. BU ŞARTI YERİNE GETİRMEYEN ESER SAHİBİNE; PARASAL ÖDÜL DÂHİL HİÇBİR ÖDÜLÜ VERİLMEZ.

12- Yarışmaya katılmak için son gün 5 Ekim 2023’dir. Eğer şifreli filmi varsa, şifresiyle birlikte paylaşarak sitede bulunan başvuru ile yönlendirilen www.filmfreeway.com adresine filmini ve mail adresini yüklemiş olmalıdır.

13- Yarışmacı online başvuru yaptığında festivalin yarışma şartlarını kabul etmiş olur.

14-Başvuru koşullarını yerine getirmeyen filmler, ön elemeyi geçse dahi festival yönetimi tarafından yarışma dışı bırakılabilir.