(Türkçe aşağıdadır.)

5th Foça International Archaeology and Cultural Heritage Documentary Film Days

“Change/Transformation” is the theme of the 5th Foça International Archaeology and Cultural Heritage Documentary Film Days (Foça Film Days 2022), which is now open for submissions. Foça is a quiet coastal town located on the Aegean coast of Turkey that has witnessed civilizations come and go for the past 9,000 years. This year, between October 5-9, Foça’s Marseilles Square will be a meeting place for film-lovers. Documentary films from around the world will be screened here and at the Reha Midilli Cultural Centre in front of a live audience and will be followed by post-screening Q&As with directors from around the world. Foça Film Days also offers workshops, exhibitions and guided tours of Foça’s historical sites. Part of the 2022 program will also be made available online. All events are free and open to the public.

Through the theme “Change/Transformation”, Foça Film Days aims to examine how and why human beings initiate change and transformation as well as the human response to change and transformation in society and the natural world. We are looking especially for films that document change/transformation during different historical periods and in different places across the globe.
______________________________________________________________________________________

5. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri

5. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Film Günleri için başvuru süreci başladı. Etkinliğin bu yılki teması “Değişim/Dönüşüm” olacak. Ege Denizi kıyısında bulunan sakin bir sahil kasabası olan Foça, 9000 yıldır pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış kadim bir kent. Bu yıl 5-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Foça Film Günleri sırasında hem Marsilya Meydanı, hem de Reha Midilli Kültür Merkezi film tutkunlarının buluşma noktaları olacak. Film gösterimleri dışında etkinlik kapsamında, yönetmen katılımlı söyleşiler, atölyeler, sergiler ve Foça’nın tarihi alanlarına arkeolog rehberler eşliğinde turlar da düzenlenecek. 2022 filmlerinin bir kısmı geçen yıllarda olduğu gibi internet üzerinden de yayınlanacak. Bütün etkinlikler ücretsiz ve halka açık olacak.

Tema Hakkında:
Foça Film Günleri “Değişim/Dönüşüm” temasıyla bu yıl, hem insanların bir şeyleri neden ve nasıl değiştirip dönüştürdüğünü, hem de toplum ve doğadaki değişim ve dönüşümlerin insanlarda nasıl karşılık bulduğunu inceleyen filmlere çağrı yapıyor. İnsanların ve kültürlerin, tarihin farklı dönemlerinde ve dünyanın çeşitli yerlerinde değişim ve dönüşümlere nasıl uyum sağladığını veya böyle durumlarla nasıl mücadele ettiğini araştıran belgesellerle bize başvurmanızı bekliyoruz.

Foça Film Days does not award prizes. However, filmmakers whose works are selected for screening at the Foça International Archaeology and Cultural Heritage Film Days will receive a certificate of participation and 'laurels'.
_________________________

Foça Film Günleri, ödül veren bir festival değildir. Ancak Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Film Günleri’nde göstermek için seçilecek olan eser sahiplerine logomuzun da yer aldığı bir katılımcı sertifikası verilecektir.

(Türkçe aşağıdadır)

1. Submissions must be documentary films that address the theme “Change/Transformation". Films must have been completed after December 31, 2015 and should not exceed 70 minutes. Films that do not fit these criteria will not be considered.

2. Submissions must be sent electronically through FilmFreeways.com. Films in any language other than Turkish or English must be submitted with English subtitles. Films without English subtitles will not be considered.

3. If your film is accepted for screening, you will be required to send the following material to the email address included in your acceptance letter by 3 July 2022: a link to a downloadable copy of the film (.mov or .mp4) without subtitles; an .srt file with English subtitles (for all films, including those in English); and a director’s photo/bio.

4. The applicant certifies that s/he is the owner of the film submitted herein, assumes sole legal responsibility for the use of any and all copyrighted material that appears in the film, and indemnifies Foça Film Days against any claims, losses, damages related to the film screening and/or legal proceedings by third parties. The applicant grants Foça Film Days the right to screen the film live and on-line during Foça International Archeology and Cultural Heritage Documentary Film Days and to display photographs and film clips for promotional purposes, including, but not limited to, on the Foça Film Days web site and social media platforms.

5. All decisions regarding the Foça Film Days program are final. By submitting your application, you agree to these conditions.

________________________

BAŞVURU KOŞULLARI

1) Sadece “Değişim/Dönüşüm” temasına uygun belgesel filmlerin başvurusu kabul edilir ve değerlendirilir. Filmler, 70 dakikadan uzun olmamalıdır. Yalnızca 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yapılan filmler başvurabilir. Bu kriterlere uymayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

2) Başvurular, sadece filmfreeway.com web sitesinden kabul edilecektir. Türkçe veya İngilizce dışındaki tüm dillerde filmin İngilizce altyazılı olması zorunludur.

3) Başvuran filmin Foça Film Günleri’nin seçkisine alınması halinde, 3 Temmuz 2022’ye kadar kabul mektubunda verilen e-posta adresine şunların yollanması gerekmektedir; hem canlı hem çevrimiçi gösterimler için indirilebilecek altyazısız film dosyası (.mp4 veya .mov), filmin İngilizce altyazı dosyası (.srt), yönetmenin fotoğrafı ve biyografisi.

4) Gönderilen filmlerin eser sahipleri, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Telif hakları konusunda başvuru sahibi her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul eder. Gönderilecek belgesel filmlerin özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakları ile ilgili konular film sahibinin sorumluluğundadır. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri durumdan hukuken sorumlu tutulamaz. Filmin gönderilmesiyle Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri’nin filmi ücretsiz göstermesine izin verilmiştir. Foça Film Günleri, basılı malzemelerinde, web sitesi, sosyal medya hesapları ve benzeri platformlar üzerinden film materyallerinin tanıtım amacıyla paylaşılması konusunda yetkilendirilmiş olacaktır.

5) Foça Film Günleri’nin başvurular ile ilgili verdiği bütün kararlar nihaidir ve herkes için bağlayıcıdır. Başvuruyu tamamlayan adaylar, tüm koşulları kabul etmiş olarak sayılacaktır.

Overall Rating
Quality
Value
Communication
Hospitality
Networking
 • Great communication and networking.
  Proud to be part of.

  November 2021
  Logo
  Response from festival:

  Thanks, Mostafa, it was great having you (virtually) and your film (here in Foça).

 • Peyman Shahmohamadi Movie Distribution

  We respect the Foca Film Days festival. I hope that there will be very bright years for this festival in the future!

  November 2021
  Logo
  Response from festival:

  Thank you.

 • Timo Metsäjoki

  This was a blast. Communication between the participant and the festival was easy and so cozy. Everything went really smoothly. Happy and honoured to be a part of Foca Film Days.

  November 2021
  Logo
  Response from festival:

  We were honored to have both Timo and Noel Baba (Father Christmas) with us online... and we look forward to more good work from both of you.

 • mehtap şamiloğlu

  Merhaba;
  Umarım bir daha bir araya geliriz. Sizlerle film izlemek söyleşiye katılmak harikaydı. Çok memnun kaldım harika zaman geçirdim. Çok sıcak ve samimi olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

  November 2021
  Logo
  Response from festival:

  Siz ve filminizi tanıştığımızdan memnun olduk. Sede gerçekten olağanüstü bir kadın, filminiz ise gerçekten özel bir film.

 • ülkü sönmez

  Thank you Foça Film Days Festival. We had a fantastic time and you looked after the filmmakers so well. Great for networking too. I hope to see you again.

  November 2021
  Logo
  Response from festival:

  We enjoyed having you and the rest of the directors who were able to be with us for Foça Film Days. Even in a country famous for its hospitality, Foça stands out...