7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali web sitesi ve FilmFreeway üzerinden yapılan 261 başvurudan, şartnameye uyan 132 belgesel film yarışmaya kabul edilerek Türkiye'den Doç. Dr. Nazan Kahraman / Amasya Üniversitesi, Doç. Dr. Lokman Zor / Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, İrem Siyahgöz / Yönetmen, Meral Özdemir / Yönetmen, Hayri Çölaşan / Sinema Yazarı, Azerbaycan'dan Atanur Nabiyeva / Yönetmen, Yusuf Quliyev / Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, Yönetmen, Kırgızistan'dan Doç. Stanbulbek Mambetaliyev / Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden, Öğr. Gör. Mert Yusuf Özlük / Doğu Akdeniz Üniversitesi, Yönetmen, Özbekistan'dan Doç. Dr. Nazire Kurban Taşpolatova / Özbekistan Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesinden oluşan ön jüri üyelerine gönderilmiştir.

13 Eylül 2022 tarihinde Ön Jüri Üyeleri toplanarak Profesyonel ve Öğrenci Belgesel Yarışmasına katılan toplam 32 filmi finalist olarak belirlemiştir.

Finalist Filmler

Profesyonel Belgesel Film Yarışması

A Home on The Volcano / Amil Amal / 00:25:55 / Azerbaycan
Alaman / Ilgiz-Sherniyaz Tursunbek uulu / 00:15:00 / Kırgızistan
Direniş Sahara (Resistance Sahara) / Sıdal Ergüder / 00:20:00 / İngiltere
Geride Kalanlar (The Left Behind) / Hüseyin Özden, Yunus Emre Özdemir / 00:27:15 / Türkiye
Harran Ekolü: El-Battani (Harran School: El Battani) / Sedat Benek / 01:06:19 / Türkiye
Hayat, Yeniden (Life, Flourishes Again) / Murat Toy / 00:30:03 / Türkiye
Her Şey Dahil (All-In) / Volkan Üce / 01:18:00 / Belçika
Leyla Hanım (Ms. Leyla) / İlke İşisağ / 00:50:00 / Türkiye
Müzikli Bir Göç Masalı (A Musical Tale of Migration) / Neslihan Semerci / 00:58:00 / Türkiye
Savaş Çocukları (Children of War) (Сэрии оҕолоро) / Sardaana Barabanova / 00:37:02 / Saka Cumhuriyeti (Yakutistan, Rusya)
Sayakbai and The Beatles / Tynai Ibragimov / 00:19:46 / Kırgızistan
Shaman Blues / Arsen Bayanov (Арсен Баянов) / 00:59:30 / Kazakhstan
Sıcak Yatak (Everywarm Bed) / Doğuş Algün / 00:39:00 / Türkiye
Tundra'nın Bekçileri (Keepers of the Tundra) (Хранители тундры) / Sardaana Barabanova, Diana Khudaeva (Барабанова Сардаана Николаевна, Худаева Диана Александровна) / 01:03:51 / Saka Cumhuriyeti (Yakutistan, Rusya)
Unkapanı - Bitmeyen Masal (Unkapanı - The Endless Tale) / Tayfun Belet / 00:50:00 / Türkiye
Yarın Dünün Gölgesinde (Tomorrow Comes Yesterday) / Kirsten Gainet / 01:10:59 / Kırım

Öğrenci Belgesel Film Yarışması

9:16 / Selin Su Kılınçarslan / 00:20:59 /
Aşılmayan Duvarlar (Impenetrable Walls) / Tolga Oskar / 00:26:42 / Türkiye
Başımdaki Dünya (The World in My Head) / Yalçın Çiftçi / 00:11:20 / Türkiye
Çeşme (The Fountain) / İlayda İşeri / 00:18:58 / Kırım
Gulab Gul / Semih Sağman / 00:11:20 / Afganistan
Köprü / Şayır Bakıtbekova / 00:14:36 / Kırgızistan
Life Without Spring (Bahorsiz Umr) / Shokir Kuziboy ugli Kholikov / 00:22:00 / Uzbekistan
Miras (Iheritance) / Ayımkül Temirbek Kızı (Айымкул Темирбек Кызы) / 00:18:50 / Kırgızistan
One-Shot Life / Hassan Mokhtari / 00:11:00 / İran
Smirna'nın Çukuru (Smyrne's Hole) / Begüm Aksoy / 00:13:00 / Türkiye
Son Fotoğraf (The Last Photo) / Mehmet Akif Güler / 00:19:57 / Türkiye
Sparks of Light / Burim Haliti / 00:15:00 / Kosovo
Three Armies / Kadir Can Arabacı / 00:16:25 / Bosnia and Herzegovina
Topraktan Sürgüne (Decaying Roots) / Savaş Yavuz / 00:30:00 /
Ush Yshek (Nurgul Amantaykyzy) / Nurlan Asqaruly Nauryzaliyev / 00:27:26 / Kazakhstan
Yaşama Arzusu (Lust For Life) / Muhammet Ali Güven / 00:19:07 / Kırgızistan7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali web sitesi ve FilmFreeway üzerinden yapılan 261 başvurudan, şartnameye uyan 132 belgesel film yarışmaya kabul edilerek Türkiye'den Doç. Dr. Nazan Kahraman / Amasya Üniversitesi, Doç. Dr. Lokman Zor / Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, İrem Siyahgöz / Yönetmen, Meral Özdemir / Yönetmen, Hayri Çölaşan / Sinema Yazarı, Azerbaycan'dan Atanur Nabiyeva / Yönetmen, Yusuf Quliyev / Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, Yönetmen, Kırgızistan'dan Doç. Stanbulbek Mambetaliyev / Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden, Öğr. Gör. Mert Yusuf Özlük / Doğu Akdeniz Üniversitesi, Yönetmen, Özbekistan'dan Doç. Dr. Nazire Kurban Taşpolatova / Özbekistan Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesinden oluşan ön jüri üyelerine gönderilmiştir.

13 Eylül 2022 tarihinde Ön Jüri Üyeleri toplanarak Profesyonel ve Öğrenci Belgesel Yarışmasına katılan toplam 32 filmi finalist olarak belirlemiştir.

Finalist Filmler

Profesyonel Belgesel Film Yarışması

A Home on The Volcano / Amil Amal / 00:25:55 / Azerbaycan
Alaman / Ilgiz-Sherniyaz Tursunbek uulu / 00:15:00 / Kırgızistan
Direniş Sahara (Resistance Sahara) / Sıdal Ergüder / 00:20:00 / İngiltere
Geride Kalanlar (The Left Behind) / Hüseyin Özden, Yunus Emre Özdemir / 00:27:15 / Türkiye
Harran Ekolü: El-Battani (Harran School: El Battani) / Sedat Benek / 01:06:19 / Türkiye
Hayat, Yeniden (Life, Flourishes Again) / Murat Toy / 00:30:03 / Türkiye
Her Şey Dahil (All-In) / Volkan Üce / 01:18:00 / Belçika
Leyla Hanım (Ms. Leyla) / İlke İşisağ / 00:50:00 / Türkiye
Müzikli Bir Göç Masalı (A Musical Tale of Migration) / Neslihan Semerci / 00:58:00 / Türkiye
Savaş Çocukları (Children of War) (Сэрии оҕолоро) / Sardaana Barabanova / 00:37:02 / Saka Cumhuriyeti (Yakutistan, Rusya)
Sayakbai and The Beatles / Tynai Ibragimov / 00:19:46 / Kırgızistan
Shaman Blues / Arsen Bayanov (Арсен Баянов) / 00:59:30 / Kazakhstan
Sıcak Yatak (Everywarm Bed) / Doğuş Algün / 00:39:00 / Türkiye
Tundra'nın Bekçileri (Keepers of the Tundra) (Хранители тундры) / Sardaana Barabanova, Diana Khudaeva (Барабанова Сардаана Николаевна, Худаева Диана Александровна) / 01:03:51 / Saka Cumhuriyeti (Yakutistan, Rusya)
Unkapanı - Bitmeyen Masal (Unkapanı - The Endless Tale) / Tayfun Belet / 00:50:00 / Türkiye
Yarın Dünün Gölgesinde (Tomorrow Comes Yesterday) / Kirsten Gainet / 01:10:59 / Kırım

Öğrenci Belgesel Film Yarışması

9:16 / Selin Su Kılınçarslan / 00:20:59 /
Aşılmayan Duvarlar (Impenetrable Walls) / Tolga Oskar / 00:26:42 / Türkiye
Başımdaki Dünya (The World in My Head) / Yalçın Çiftçi / 00:11:20 / Türkiye
Çeşme (The Fountain) / İlayda İşeri / 00:18:58 / Kırım
Gulab Gul / Semih Sağman / 00:11:20 / Afganistan
Köprü / Şayır Bakıtbekova / 00:14:36 / Kırgızistan
Life Without Spring (Bahorsiz Umr) / Shokir Kuziboy ugli Kholikov / 00:22:00 / Uzbekistan
Miras (Iheritance) / Ayımkül Temirbek Kızı (Айымкул Темирбек Кызы) / 00:18:50 / Kırgızistan
One-Shot Life / Hassan Mokhtari / 00:11:00 / İran
Smirna'nın Çukuru (Smyrne's Hole) / Begüm Aksoy / 00:13:00 / Türkiye
Son Fotoğraf (The Last Photo) / Mehmet Akif Güler / 00:19:57 / Türkiye
Sparks of Light / Burim Haliti / 00:15:00 / Kosovo
Three Armies / Kadir Can Arabacı / 00:16:25 / Bosnia and Herzegovina
Topraktan Sürgüne (Decaying Roots) / Savaş Yavuz / 00:30:00 /
Ush Yshek (Nurgul Amantaykyzy) / Nurlan Asqaruly Nauryzaliyev / 00:27:26 / Kazakhstan
Yaşama Arzusu (Lust For Life) / Muhammet Ali Güven / 00:19:07 / Kırgızistan

--------------------------------------------------------------------

Türkçe / Turkish / турецкий

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, tüm Türk coğrafyasından belgesel sinemacıları desteklemek, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, farklı ve yüksek nitelikli belgesellerin seyirciyle buluşmasını sağlamak ve uzun vadede Türk Dünyası’ndan belgesel sinemacıların buluşacağı ve düşünce alışverişinde bulunacağı bir zemin oluşturmak amacıyla düzenlenmiştir.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu olarak dünyanın en eski ve yaygın birikimlerinden olan Türk kültürü, binlerce yıllık köklü ve seçkin bir mirası temsil etmektedir. Bu köklü ve seçkin mirasın gerek gelişim sürecini, gerek taşıdığı maddi ve manevi değerleri gelecek kuşaklara aktarmak ve yaşatmak önemli bir görev sorumluluğunu omuzlarımıza yüklemektedir. Çünkü Türk medeniyetinin anlatılması ve genç nesiller tarafından anlaşılması, gelecekte şekillenecek olan kültür çevremiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bu maksatla Türk dünyası belgesel film festivali düzenliyoruz.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; Özerk Türk Cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Gagavuzya, Dağıstan ile akraba toplulukları katılıyor.

Türk Dünyası 7. Belgesel Film Festivali ve belgesel film yarışması son müracaat tarihi 30 Ağustos 2022 tarihinde. Gala ve ödül töreni Türkiye - İstanbul’da ve dereceye giren filmlerin gösterimleri 9 ülkede gerçekleştirilecektir.

Profesyonel ve öğrenci kategorilerinde gerçekleştireceğimiz Türk dünyası belgesel film festivali ve yarışmasına müracaatları www.info@turkbelgesel.com adresine yapılacaktır.

***************************************************

İngilizce / English / Английский

Turkish World Documentary Film Festival
Turkish World Documentary Film Festival, since 2016.
On 9 country, 9 city.

“Turkish World Documentary Film Festival” seeks to enjoy documentary filmmakers from all Turkish geography, to help the development and spread of the documentary genre, to enable the audience to meet different and high-quality documentaries, and to create a ground where documentary filmmakers from the Turkish World will meet and exchange thoughts in the long term.

------------------------------------------------------------

FESTİVAL PROGRAMI
23 Nisan-13 Kasım 2022

7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Programı 23 Nisan - 13 Kasım 2022

Duyuru ve Eser Teslim Tarihi Başlangıç ile Basın Toplantısı
23 Nisan 2022 / TÜRKİYE / İstanbul

Ön Seçici Kurul Toplantısı
15 - 19/ Eylül / 2022 TÜRKİYE / İstanbul

Seçici Kurul Toplantısı
29 - 30 Eylül / 02 Ekim 2022 TÜRKİYE

Meslektaş Buluşması, Belgesel Atölyesi Gösterimleri-Sinema Çalışanları buluşması.
01 - 03 Ekim 2022 TÜRKİYE

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Gala ve Ödül Töreni
02 Ekim 2022 - Saat 19:30 TÜRKİYE

AZERBAYCAN / Bakü
• Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Sergi
• Atölye Çalışması
8-10- Ekim 2022/ Azerbaycan Devlet İnce Sanat ve Medeniyet Üniversitesi

KAZAKİSTAN / Almatı
14-17 Ekim 2022/ Al Farabi Üniversitesi
• Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Sergi
• Atölye Çalışması

KIRGIZİSTAN / Bişkek
18-20 Ekim 2022/ Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
• Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Özel Gösterim Cengiz Ayıtmatov Filmleri
• Sergi
• Atölye Çalışması

ÖZBEKİSTAN / Taşkent
21- 24 Ekim 2022/ Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Üniversitesi / Özbekkino Milly Agentliği ve Kinomatografiyeni Rivocolantiriş Milli Merkezi/Özbek Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesi.
Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Sergi
• Atölye Çalışması

MAKEDONYA / Üsküp
27-28 Ekim 2022 / Fon Üniversitesi
• Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Sergi
• Atölye Çalışması

KOSOVA / Priştine
29 Ekim 2022 / Priştine
• Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Sergi
• Atölye Çalışması

BOSNA HERSEK / Saray Bosna
31 Ekim-01 Kasım 2021 / Saray Bosna Üniversitesi

KKTC / Gazimağusa
04-06 Kasım 2021/ Yakın Doğu Üniversitesi
• Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Sergi
• Atölye Çalışması
• Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Sergi
• Atölye Çalışması

TÜRKİYE / Niğde
08 Kasım 2021 / Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
• Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Sergi
• Atölye Çalışması

TÜRKİYE / Osmaniye
• 10 Kasım 2022 Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Gösterimler ve Söyleşiler - Seçki Belgeselleri ve Yönetmenleri ile Söyleşi
• Sergi
• Atölye Çalışması

Macaristan/Budapeşte
10-11 Kasım 2021 Macaristan Turan Vakfı

Sonuç Değerlendirme Toplantısı Kapanış
13 Kasım 2021 / TÜRKİYE / İstanbul

Professional Catagory
🏆 1. (First Prize) (Best Documentary)
🏆 2. Second Prize
🏆 3. Third Prize

Student Catagory
🏆 1. (First Prize) (Best Documentary)
🏆 2. Second Prize
🏆 3. Third Prize

🏆 Special Awards

*********** 2022 AWARDS ***********
.
Professional Catagory
.
🏆 1. (First Prize) (Best Documentary)
Her Şey Dahil (All-In) / 2021 / Documentary / Volkan Üce / 01:18:00 / Türkiye
.
🏆 2. Second Prize
Savaş Çocukları (Children of War) (Сэрии оҕолоро) / 2021 / Documentary / Sardaana Barabanova / 00:37:02 / Yakutistan
.
🏆 3. Third Prize
Müzikli Bir Göç Masalı (A Musical Tale of Migration) / 2022 / Documentary / Neslihan Semerci / 00:58:00 / Türkiye
.
🏆 Jüri Özel Ödülü
Leyla Hanım (Ms. Leyla) / 2022 / Documentary / İlke İşisağ / 00:50:00 / Türkiye
.
🏆 Prof. Dr. Turan Yazgan Türk Dünyası Onur Ödülü
Bahtsız Ömür (Bahorsiz Umr) (Life Without Spring) / 2022 / Documentary / Shokir Kuziboy ugli Kholikov / 00:22:00 / Özbekistan
.
🏆 Türk Devlet Teşkilatları Modern İpek Yolu Turizm Kuşağı Özel Ödülü
Shaman Blues / 2021 / Documentary / Arsen Bayanov (Арсен Баянов) / 00:59:30 / Kazakistan
.
🏆 Festival Düzenleme Kurulu Özel Ödülü
Altay Dağları'ndan Hereke'ye: İpek Halının Tarihi / 2019 / Documentary / Uğur Tatar / 00:31:40 / Türkiye
.
.
Student Catagory
.
🏆 1. (First Prize) (Best Documentary)
Köprü / 2022 / Documentary / Şayır Bakıtbekova / 00:14:36 / Kırgızistan

🏆 2. Second Prize
Gulab Gul / 2021 / Documentary / Semih Sağman / 00:11:20 / Türkiye

🏆 3. Third Prize
Three Armies / 2022 / Documentary / Kadir Can Arabacı / 00:16:25 / Türkiye

🏆 Jüri Kültür Sanat Özel Ödülü
Çeşme (The Fountain) / 2021 / Documentary / İlayda İşeri / 00:18:58 / Türkiye

🏆 Jüri Özel Ödülü
Miras (Iheritance) / 2022 / Documentary / Ayımkül Temirbek Kızı / 00:18:50 / Kırgızistan
.
.
.
.
.
*********** 2021 AWARDS ***********
.
Profesyonel Catagory
.
🏆 1. (First Prize) (Best Documentary)
Sıradan Birkaç Gün (A Few Ordinary Days) / 2019 / Documentary / Pınar Okan / 01:16:12 / Türkiye
.
🏆 2. Second Prize
Büyükbaba Theros'un Bebekleri / 2021 / Documentary / Marina Karyagina / 00:39:00 / Çuvaşistan
.
🏆 3. Third Prize
Fatma Kayacı'nın Bilinmeyen Hikayesi (Untold Story Of Fatma Kayaci) / 2020 / Documentary / Orhan Tekeoğlu / 00:40:00 / Türkiye

🏆 Jüri Teşvik Ödülü
2-0 / 2021 / Documentary / Cihan Emre Zengin / 00:16:42 / Türkiye
Biz / 2021 / Documentary / Orman Əliyev / 00:41:32 / Azərbaycan

🏆 Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Onur Ödülü
Bastakor (The Сomposer) / 2020 / Documentary / Karabaev Muzaffar Mukhtarovich / 00:36:38 / Özbekistan

🏆 Türk Konseyi Modern İpek Yolu Turizm Kuşağı Ödülü
Ekizler (Twins) / 2020 / Documentary / Mohammad Alimoradi / 00:35:21 / İran
.
.
Student Catagory
.
🏆 1. (First Prize) (Best Documentary)
Bu da mı Gol Değil? (Offside Again?) / 2020 / Documentary / Feyzi Baran, Kamil Kahraman / 00:18:29 / Türkiye
.
🏆 2. Second Prize
Başka Vatanmız Yok (Our Only Home) / 2020 / Documentary / Bayram Küçük / 00:19:59 / Türkiye
.
🏆 3. Third Prize
Nur (The Sun In My Shadow) / 2021 / Documentary / Abdulshakoor Adnan Alakkad / 00:24:00
Meerman / 2021 / Documentary / Aikol Nurlanbek Uulu / 00:18:03 / Kırgızistan
.
.
.
.
.
*********** 2020 AWARDS ***********
.
https://www.imdb.com/event/ev0018153/2020/1

-------------- Professional Category --------------
.
🏆 First Prize
Teacher / 2019 / Ibadylla Adjibaev / 00:23:57 / Kyrgyzstan
.
🏆 Second Prize
Tooth Pain / 2019 / Özer Kesemen / 00:24:43 / Turkey
.
🏆 Third Prize
Hapyts / 2016 / Veli Seyadi / 00:31:28 / Azerbaijan
Sems / 2020 / Mehmet Can Bindal / 00:19:55 / Turkey
.
🏆 Special Awards
Foggy Border / 2018 / Atbin Hosseini / 00:35:32 / Iran
Suzuk Ota / 2019 / Murod Odilov / 00:28:45 / Uzbekistan
.
-------------- Student Category --------------
.
🏆 First Prize
The Toymaker Hidden Heirloom / 2020 / Yağmur Kartal / 00:45:15 / Turkey
.
🏆 Second prize
Transhumant / 2019 / Fatih Ertekin / 00:19:48 / Turkey
.
🏆 Third Prize
Dream (Hayal) / 2020 / Çıngız Samudin Uulu / 00:17:00 / Kyrgyzstan
Dance in the Corner / 2020 / Sungatullin Sultan Zufarovich / 00:14:59 / Tatarstan
.
🏆 Special Awards
Craftsman (Ұста) / Arailym Zhetkergen / 00:23:17 / Kazakistan
Donkeys Work (Merkeb-i Mesai) / 2020 / Hasan Erdoğmuş / 00:18:17 / Turkey
.

***************************************************

Türkçe / Turkish / турецкий

***************************************************

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR SANAT VE SİNEMA VAKFI İLE TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER FEDERASYONU TÜRK DÜNYASI 7.BELGESEL FİLM FESTİVALİ VE BELGESEL FİLM
YARIŞMASI ŞARTNAMESİ
TÜRÜ: Belgesel Film Festivali ve Yarışması

PROJENİN TEMASI
“Türk Kültürü ve Türkün Dünyaya Bakışı” temalı belgesel filmler

BAŞVURU COĞRAFYASI
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali; şartnamede belirtilen teknik ve içerik katılım koşullarını taşıyan tüm belgesel sinemacılarına açık olup katılım 5 ABD Dolarıdır.
Katılım Coğrafyası: Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Özerk Türk Cumhuriyetleri, Makedonya, Macaristan,Türk ve Akraba Toplulukları.

YARIŞMA KATEGORİLERİ
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali; Profesyonel ve Öğrenci olmak üzere iki farklı kategoride gerçekleştirilir. Katılımcılar, başvuru formlarını yarışacakları kategoriye göre doldurur ve info@turkbelgesel.com adrese gönderirler. Aynı eserle yalnızca bir kategoride yarışılabilir.

GENEL KATILIM KOŞULLARI
1-Yarışma, Türkiye ve diğer Türk Cumhuriyetleri (özerk ya da Türk ) ile Akraba Topluluklarının vatandaşlarına açıktır.
2 - Yarışmaya sadece “belgesel” film türünde eserler katılabilir. Bu tür dışında gerçekleştirilen TV programı, tanıtım filmi vb. nitelikte, sanat unsuru içermeyen ve sinema sanatı sınırları içinde değerlendirilemeyecek filmler yarışmaya katılamaz.
3 - Tümüyle kurmaca, deneysel, canlandırma vb. türde olan, anlatımı desteklemek amacıyla belgesel bölümler içeren filmler yarışmaya katılamaz; ancak bütünüyle belgesel olup, anlatımı desteklemek amacıyla kurmaca, deneysel, canlandırma vb. bölümler içeren dramatik belgeseller ve belgesel dramalar yarışmaya katılabilir.
4 - Yarışmaya, TV yayınına uygun teknik formatta (mxf, mov, mp4, vb. uzantılı HD, FHD, 4K) çekilmiş belgeseller katılabilir.
5 - Türkiye Türkçesi dışında bir dil ya da lehçeyle çekilmiş olan filmler, Türkiye Türkçesi veya İngilizce hazırlanmış altyazıya sahip olmalıdır. Dili Türkiye Türkçesi olmadığı halde altyazısı bulunmayan filmler ve Finale kalan belgeseller; Türkiye Türkçesi dışında farklı bir dilde alt yazıya sahip olması halinde, Festival Direktörlüğü tarafından teslim edilen diyalog metnine göre gösterim amaçlı Türkiye Türkçesi altyazılı hale getirilecektir.
6 - Yarışmaya, yapımı 01 Ocak 2018 tarihinden sonra gerçekleştirilmiş belgeseller katılabilir. Daha önce Türk Dünyası Belgesel Film Yarışması’na katılmış yapımlar bu yarışmaya katılamazlar.
7 - Türk Dünyası Belgesel Film Festivali hariç olmak üzere, daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ve bu yarışmalardan ödül almış olmak bu yarışmaya katılmaya engel değildir.
8 – “Dizi” olarak çekilmiş belgeseller kendi içinde bütünlüğü bulunan en çok bir bölümle yarışmaya katılabilirler.
9 - Adaylar yarışmaya birden fazla belgesel ile katılabilirler.
10 - Türkiye Cumhuriyetinin yayıncılıkla ilgili yürürlükteki yasaları ile Avrupa Sınır Ötesi TV Yayıncılığı Sözleşmesi’ne aykırı belgesel filmler ve herhangi bir ulusa, ülkeye, dine hakaret eden veya propaganda niteliği taşıyan, şiddeti, savaşı, uyuşturucu kullanımını veya pornografiyi destekleyen; her türlü fanatizmi öven belgeseller ile reklam unsuru taşıyan belgeseller yarışmaya katılamazlar. Katılım halinde değerlendirmeye alınmazlar.
11 - Yarışmaya katılan belgesellerin tümü veya bir bölümünün farklı dillerdeki gösterimi yurtiçi ve yurtdışında belirlenen şehirler ve salonlarda kültürel amaçlı olarak yapılabilir. Salon gösterimleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının festival gösterimleri ile ilgili mevzuatına tabidir.
12 - Yarışmaya katılan belgesellerin ön eleme için Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı ile Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’na iletilen malzemeleri iade edilmez. Federasyon, yarışmaya katılan eserlerden en fazla 3 (üç) dakikalık bölümü, tüm Türk Dünyası TV kanallarında ve diğer mecralarda yapılan etkinliklerde tanıtım amacıyla yayınlama ve yayınlatma hakkına sahiptir.
13 - Yarışmaya katılım için gönderilen her türlü görsel malzeme, yarışmanın tanıtımı için basılı medya ve internet dahil tüm etkinliklerde ücretsiz olarak kullanılabilir.
14 - Öğrenci Kategorisi’ne eserin yapım tarihinde öğrenci olanlar katılabilir.
15 - Bu şartnamede belirlenmeyen diğer hususlarda ve katılımın belirli bir sayıya ulaşmaması halinde değerlendirme yapıp yapmama hususundaki karar yetkisi, münhasıran Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı ile Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’na aittir.
16 – Yarışmada Festival Granpiyer Ödülü ile Profesyonel ve Öğrenci kategorilerinde 7’sı derece 4 ü özel, toplam 11 ödül verilecektir. Festival Yürütme Kurulu tarafından; Türk Dünyası Belgesel/Sinemaya katkıda bulunmuş bir isim adına verilecek ödülün yanı sıra üç ödül daha tahsis edilecektir; “Türk Dünyası Özel Ödülü” ve Jüri tarafından belirlenecek “Jüri Özel Ödülü”.
17 - Bu şartname üzerindeki her türlü değişiklik hakkı, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı ile Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’na aittir.
18- Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

BAŞVURU: Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru formunu, yarışmanın www.turkbelgesel.com web sitesinden edinebilirler.
Yarışmaya katılmak isteyenler, Başvuru formunu doldurarak istenenleri 30 Ağustos 2022 Tarih saat 24.00’a kadar info@turkbelgesel.com adresine gönderilebilir.
Posta Adresi: Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Merkezi Asmalı Mescit Mah.Sofulu Sok. Dış kapı:20 Hamsin Apartmanı iç kapı:12 Beyoğlu-İSTANBUL Web sitesi: www.turkbelgesel.com:, www.tdgf.org.tr Email: info@turkbelgesel.com Tel: 0 532 068 43 71 / Menderes DEMİR
1 - Katılımcılar başvuru formunu Doldurup Federasyon e mail’e göndermesiyle Yarışma Şartnamesi’ni kabul etmiş sayılırlar.Başvuru belgesindeki bilgilerin doğruluğunun sorumluluğu ve bu bilgiler nedeniyle doğabilecek her türlü hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.
2 - Eserler, mxf, mov, avi, mpeg2, mp4 ya da standart bir bilgisayarda açılabilecek bir şekilde eksiksiz olarak iletilmelidir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular dikkate alınmaz.
3 - Katılımcılar hangi kategoride yarışacaklarını başvuru formunda belirtirler.
4 - Aynı yönetmen, farklı eserlerle de olsa, her iki kategoride birden yarışamaz.
5 - Öğrenci Kategorisi’nde katılacak belgesel filmler, en az 7, en çok 52 dakika süreli; Profesyonel kategoride katılacak belgesel filmler, en az 10 dakika süreli olmak zorundadır.
Teslim Edilmesi İstenen Dokümanlar E mail:info@turkbelgesel.com adresine eksiksiz olarak gönderilmelidir.
1 - Başvuru Formu
2 - Belgeselin kendisi (Yapım dili Türkiye Türkçesi dışında ise Türkiye Türkçesi ya da İngilizce altyazılı veya sesli)
3 - Öğrenci Kategorisi’ne katılacak belgesellerin yönetmeninin eserin yapım tarihinde öğrenci olduğuna dair belge istenebilecektir.
4 - Filmin kısa özeti, Filmin En az 45 saniyelik teazır
5 - Eserle ilgili sahnelerden en az üç adet fotoğraf (minimum 300 dpi çözünürlükte, JPEG veya TIFF formatında)
6 - Yönetmenin fotoğrafı (minimum 300 dpi çözünürlükte, JPEG veya TIFF formatında),
7 - Yönetmenin filmografisini de içeren düz yazı kısa bir öz geçmişi
8 - Tanıtım malzemeleri (afiş, broşür vb.)
9 - Finalistler için Türkçe ya da İngilizce diyalog metni daha sonra talep edilecek.
10 - Finalistlerden belgeselin bir adet altyazısız ve sesli kopyası daha sonra talep edilecek.
Dokümanlar en geç 30 Ağustos 2022 tarihine kadar Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanlığının yukarıda belirtilen e mail adresine ulaştırılmalıdır.Dosya bir web sitesine yüklenmiş ise, linki ve varsa indirme şifresi bildirilmiş olmalıdır.
Gönderilen filmler reklam araları içermemelidir.
Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanlığı, belgeleri veya malzemeleri eksik teslim edilen eserleri değerlendirme dışı tutma hakkına sahiptir.
SEÇİCİ KURUL VE ÇALIŞMA KOŞULLARI
Seçici Kurul en az 5 (beş) kişi den oluşur. Kurul üyeleri, proje ortağı üniversitelerden gelen akademisyen ve profesyonel eğitici kadrodan oluşturulacaktır. Seçici Kurul, her iki kategoride finalist 12 filmi belirlemek üzere toplanır.
Seçici Kurul üyeleri, filmleri izlemeye başlamadan önce Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanlığından bir görevli üye ile birlikte ilk toplantısını yaparlar. Bu toplantıda kendilerine Türk Dünyası Belgesel Film Ödülleri ile ilgili bilgiler verilir.
Seçici Kurul üye sayısı Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanlığının onayıyla kategorilere göre bir ayrıştırma yapılarak arttırılabilir.
Seçici Kurul yarışma için başvuruda bulunan eserlerin tümünü izleyip; şartnameye ve temaya uygunluk, teknik, estetik, yaratıcılık ve kategori seçimleri yönünden değerlendirmesini ve elemesini yaparak finalistleri belirler.
Yarışmaya katılan filmlerin yapımında herhangi bir biçimde görev almış kişiler Seçici Kurul Üyesi olamazlar.
Seçici Kurul filmlerin hepsini izlemekle yükümlüdür.
Seçici Kurul kararlarını salt çoğunlukla verir.
Seçici Kurul üyelerinin her birinin yalnızca bir oy hakkı vardır.
Seçici Kurul oylama sonucu finalistleri, yazılı ve imzalı olarak Jüri Başkanı’na bildirir.
JÜRİ ÜYELERİ
Jüri üyeleri, Profesyonel ve Öğrenci Kategorisi’nde toplam 2 kategori olmak üzere, en az 5’er üyeden oluşur. Seçici Kurul Üyeleri, Türk Dünyası Belgesel Film Yarışması Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanlığı tarafından Türk Dünyasını kapsayacak çeşitlikte tanınmış sinemacılar, sinemayla ilgili akademisyenler, sinema yazarları, sinema ile ilgili kuruluşların üyeleri, televizyoncular, film festivalleri düzenleyicileri, farklı dallarda uzmanlaşmış olsalar da toplumdaki saygın yerleri itibarıyla sinemaya bakışları önemli bulunan kişiler arasından seçilirler. Her iki kategoride Seçici Kurul’un belirlediği finalist filmler arasından en iyi 3 film belirlenir.
Yarışmaya katılan filmlerin yapımında herhangi bir biçimde görev almış kişiler Jüri Üyesi olamazlar.
Jüri üyeleri finalist filmlerin hepsini izlemekle yükümlüdürler.
Jüri üyeleri ödüllere ilişkin kararlarını, finalist filmleri izleyerek temaya uygunluk, yaratıcılık ve sanatsal niteliklerini gözeterek verir.
Jüri üyeleri kararlarını 1 den 10 kadar puanlarla verirler.
Jüri Başkanı dahil kurul üyelerinin istediği filme istediği notu verebilir.
Jüri üyeleri, kararlarını, yazılı ve imzalı olarak Türk Dünyası Belgesel Ödülleri Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanlığı’na teslim ederler.

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI
Sonuçlar 08 Ekim 2022Cumartesi günü yapılacak Ödül Töreni’yle resmi olarak açıklanır.
ÖDÜLLER
Ödüller bir baş ödül olmak üzere Profesyonel ve Öğrenci kategorilerinden aşağıdaki gibi belirlenir
ÖDÜLLER
Baş Ödül
PROFESYONEL KATEGORİ
Birincilik Ödülü
İkincilik Ödülü
Üçüncülük Ödülü
3’e kadar Özel Ödül
ÖĞRENCİ KATEGORİSİ
Birincilik Ödülü
İkincilik Ödülü
Üçüncülük Ödülü
3’e kadar Özel ödül
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, tüm Türk coğrafyasından belgesel sinemacıları desteklemek, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, farklı ve yüksek nitelikli belgesellerin seyirciyle buluşmasını sağlamak ve uzun vadede Türk Dünyası’ndan belgesel sinemacıların buluşacağı ve düşünce alışverişinde bulunacağı bir zemin oluşturmak amacıyla düzenlenmiştir.
Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı ile Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu olarak dünyanın en eski ve yaygın birikimlerinden olan Türk kültürü, binlerce yıllık köklü ve seçkin bir mirası temsil etmektedir. Bu köklü ve seçkin mirasın gerek gelişim sürecini, gerek taşıdığı maddi ve manevi değerleri gelecek kuşaklara aktarmak ve yaşatmak önemli bir görev sorumluluğunu omuzlarımıza yüklemektedir. Çünkü Türk medeniyetinin anlatılması ve genç nesiller tarafından anlaşılması, gelecekte şekillenecek olan kültür çevremiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bu maksatla Türk dünyası belgesel film festivali düzenliyoruz.
Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; Özerk Türk Cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Gagavuzya, Dağıstan ile akraba ve Türk toplulukları katılıyor.
7.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve belgesel film yarışması son müracaat tarihi 30 Ağustos 2022 tarihinde. Gala ve ödül töreni Türkiye - İstanbul’da ve dereceye giren filmlerin gösterimleri 9 ülkede gerçekleştirilecektir.
Profesyonel ve öğrenci kategorilerinde gerçekleştireceğimiz 7.Türk dünyası belgesel film festivali ve yarışması müracaatları info@turkbelgesel.com adresine yapılacaktır.

*****************************************
PROJE ORTAKLARI
Türkiye
Türk Dünyası Belediyeler Birliği,
İstanbul Üniversitesi
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
Yozgat Bozok Üniversitesi
Gümüşhane Üniversitesi
Avrasya Kültür Sanat Derneği
Gümüşhane Üniversitesi
Osmaniye Korkut Atat Üniversitesi
Karabük Üniversitesi
Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı
AVKON- Avrasya İletişim ve Medya Konfederasyonu
KKTC
Yakın Doğu Üniversitesi,
Paşa köy Belediyesi
Genç Tv
Bayrak Tv
AZERBAYCAN
Azerbaycan Matbuat Şurası
Bakü Devlet Üniversitesi
Azerbaycan İnce Sanat ve Medeniyet Üniversitesi
KAZAKİSTAN
El Farabi Kazak Milli üniversitesi
Kazakistan Jürganov Milli Sanat Akademisi
KIRGIZİSTAN
Kırgızistan-Türkiye Manas üniversitesi
Han Tenğri Kültür Sanat Medeniyet Vakfı
ÖZBEKİSTAN
Taşkent Devlet İnce Sanat ve Medeniyet Enstitüsü
Özbekistan Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesi
MAKEDONYA
Amerikan Fon Üniversitesi
MACARİSTAN
Turan Vakfı

Overall Rating
Quality
Value
Communication
Hospitality
Networking