Festival de Cine Turco, Arjantin’den başlayarak Türkiye filmlerinin bütün Latin Amerika’da tanıtımının yapılması ve dağıtılması için bir araya gelmiş bir ekipten oluşmaktadır. Amacı dünya sinemasında gittikçe daha fazla yer edinen iki bölge sinematografisini bir araya getirmek olan organizasyon, 2011 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir. Film gösterimleri, sanat çalışmaları, ve organize ettiği festivallerle kültürlerarası diyalog, toplumların karşılıklı olarak birbirlerini tanımaları ve sinema endüstrilerini geliştirmeye yönelik ortak stratejiler oluşturulmaları için çalışmalarını sürdürmektedir. Projenin amacı Latin Amerika sineması ve Türkiye sineması arasında bir köprü görevi üstlenip Türkiye sinematografisinin zenginliği üzerine yenilenmiş bir farkındalık yaratmaktır.

2011 yılında Festival de Cine Turco Arjantin’in en koklü ve en başarılı üniversitesi olan Buenos Aires Üniversitesinde (UBA) Türkiye Sineması günleri yapmaya başladı. Arjantin ve Latin Amerika’da ki farklı film festivallerine Türkiye Sinemasını tanıtıcı dosyalar göndererek filmlerimizin Güney Amerika'da ki festivallerde daha aktif rol alması için caba gösterdi.

Sadece Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te değil, Cordoba, Mendoza, San Martin de los Andes, La Plata, ve Salta gibi Arjantin’in diğer önemli kentlerinde de mini festivaller düzenleyerek sinemamızı tanıtıcı çalışmalar yaptı. Festival de Cine Turco ekibi bu diyalogun iki taraflı olması gerekliliğine inandığı için, organizasyonlarının ikinci bölümü olarak İstanbul’da bir Latin Amerika Filmleri Festivali düzenleme kararı almıştır. Böylelikle gerçek anlamda bir diyaloğun ve iki bölge arasında sürdürülebilir bir işbirliğinin sağlanması için gerekli adımları atmıştır. Türkiye’de bu organizasyon için üniversiteler ile özel dağıtım ve prodüksiyon şirketleriyle ile görüşmelere başlamıştır.

Festival de Cine Turco 4. senesinde Resmi Seçkinin yanı sıra; "Türkiyeliler Neye Güler?"; "Türkiye-Avrupa Filmleri"; "Arjantin ve Türkiye Sinemaları Arası Diyalog"; "Kısa Filmler Seçkisi" gibi yenilikçi bölümlerle seyircilerin karşısına çıkmayı planlamaktayız.

Lahaye Post (http://lahayepost.tv/) sponsorlugunda 8.000 USD degerinde goruntu post-produksiyonu, ile DCP'ye cevirim, ile Pomeranec Musica & Sonido (http://www.pomeranec.com/) sponsorlugunda 8.000 USD degerinde ses post-produksiyon servisi ile THY'nin katkilariyla Istanbul - Buenos Aires arasi gidis donus ucak bileti.

Overall Rating
Quality
Value
Communication
Hospitality
Networking
  • Najiba Abbasova

    I am so glad to hear Turkey, Turkish and Turkey's film and cinema in Latin.

    June 2016