Private Project

A Sharp Pen Never Breaks, Ferhan Şensoy

The subject of our documentary is Ferhan Şensoy,
A stubborn and productive famous artist who never deviated from the path he walked and never compromised on the values he believed in.
Even though it seems quite far from today's values, it is an enviable characteristic value that a person who sees the time spent without producing as folly, never dulls his pen despite this passion for writing and the bullying he has been through. We can count how many people who are honourable, cannot be bought, do not give up their ideas for their own benefit.

 • Kaan Baygın
  Director
  First Film
 • Kaan Baygın
  Writer
  First Film
 • Celal Belgil
  Key Cast
  "Himself"
 • Kaan Baygın
  Key Cast
  "Himself"
 • Sema Fener
  Producer
  “İntiharın El Kitabı - The Suicide Guide”, Feature Film. “Kırmızı - Red” , 2018 Short. “Lilibeth”, 2022, Short. “Keskin Bir Kalem Asla Kırılmaz, Ferhan Şensoy – A Sharp Pen Never Breaks, Ferhan Şensoy”, 2023, Documentary.
 • Project Title (Original Language):
  Sivri Bir Kalem Asla Kırılmaz, Ferhan Şensoy
 • Project Type:
  Documentary
 • Runtime:
  30 minutes 5 seconds
 • Completion Date:
  October 12, 2023
 • Production Budget:
  10,000 USD
 • Country of Origin:
  Turkey
 • Country of Filming:
  Turkey
 • Language:
  Turkish
 • Shooting Format:
  4K digital
 • Aspect Ratio:
  16:9
 • Film Color:
  Color
 • First-time Filmmaker:
  Yes
 • Student Project:
  Yes - MSM Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarı Yaratıcı Yazarlık Bölümü
Director Biography - Kaan Baygın

He was born on August 20, 1991 in Istanbul. He completed his primary and secondary education at “50. Yıl Cumhuriyet Feridun Tümer Primary School” and his high school education at “Doğa College”. He studied theater at “Doğa College” and performed plays. He continued to study of acting at “Müjdat Gezen Art Center”. He completed her undergraduate education at “Istanbul Commerce University, Department of Banking and Finance”. After working on finance for a while, he returned to the theater with the play “Deliler”. He studied writing, advanced writing and detective writing at “Erbulak Writing and Acting House”. Afterwards, he graduated from the “Müjdat Gezen Art Center, the Conservatory of Creative Writing”. In 2020, he founded his own theater, “Tiyatro Vaveyla”. He wrote and staged “Shakespeare's Kings” and “My Lie Has Been Broken”. In addition to theater, he worked as a content and story editor for television programs. He joined “BKM Kitchen” infrastructure and wrote sketches and the sketches were shot and published. Currently, he continues to produce actively.

ÖZGEÇMİŞ

20 Ağustos 1991 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğretimini 50. Yıl Cumhuriyet Feridun Tümer İlk Öğretim okulunda, lise öğrenimini Doğa Koleji’nde tamamladı. Doğa Kolejinde tiyatro eğitimi aldı ve oyunlar sergiledi. Tiyatro eğitimine devam etmek için Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden oyunculuk eğitimi almaya devam etti. Lisans eğitimini İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümünde tamamladı. Bir süre finans üzerine çalıştıktan sonra tiyatroya Deliler oyunuyla geri döndü. Erbulak Yazarlık ve Oyunculuk evinde, Yazarlık, İleri yazarlık ve polisiye yazarlık eğitimi aldı. Daha sonrasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Yazarlık konservatuvar bölümünü bitirdi. 2020 Yılında kendi tiyatrosu olan Tiyatro Vaveyla’yı kurdu. Shakespear’in Kralları ve Yalanımın Ucu Kırıldı adlı eserleri yazıp sahneledi. Tiyatronun yanı sıra televizyon programlarına içerik ve hikaye editörlüğü yaptı. Bkm Mutfak altyapıya girip skeçler yazdı ve skeçler çekilip yayınlandı. Şu anda aktif olarak üretmeye devam ediyor.

Add Director Biography
Director Statement

I think we will appreciate the value of master writer and actor Ferhan Şensoy deserved after many years. Even though it seems quite far from today's values, it is an enviable characteristic value that a person who sees the time spent without producing as folly, never dulls his pen despite this passion for writing and the bullying he has been through. We can count how many people who are honourable, cannot be bought, do not give up their ideas for their own benefit. We will know the value of such a great master when the doors of the theater and institutions he founded are about to be abandoned. The struggle of a man dancing with words to awaken this society from its delusions must have been exhausting. While I was creating this film, I saw that a life that was thrown away was fixed with a pen. As he himself wrote, I felt a rebellious pencil. I hope the audience will experience the same pleasure as me.

BELGESEL HAKKINDA KAAN BAYGIN

Usta yazar ve oyuncu Ferhan Şensoy’un hak ettiği değerini çok uzun yıllar sonra anlayacağımızı düşünüyorum. Üretmeden geçirdiği süreyi ahmaklık olarak gören birisinin, yazmaya olan bu tutkusu ve yaşadığı zorbalıklara rağmen kalemini asla köreltmemesi günümüzün değerlerine oldukça uzak gözükse de imrenilecek bir karakteristik değerdir. Onurlu, satın alınamayan, kendi çıkarları için fikirlerinden vazgeçmeyen kaç kişi sayabiliriz. Böyle büyük bir ustanın değerini kurduğu tiyatronun ve kurumların kapıları paslanıp terk edilmeye yüz tutunca mı bileceğiz. Kelimelerle dans eden bir adamın bu toplumu gördüğü sanrılardan uyandırma mücadelesini oldukça yorucu olsa gerek. Ben bu eseri yaratırken savrulan bir hayatın, kalemle sabitlenmesini gördüm. Kendisinin de yazdığı gibi başkaldıran bir kurşun kalem hissettim. Umarım izleyiciler de benimle birlikte aynı hazzı yaşarlar.