AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması 2023

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yıldönümü vesilesiyle, her yıl AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması düzenliyor.

Sizleri, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde tanımlanan reddedilemez ve devredilemez insan haklarına dair düşüncelerinizi film aracılığıyla aktarmaya davet ediyoruz.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, dünyanın her yerinde hepimizin sahip olduğu çok çeşitli temel insan hak ve özgürlüklerini belirleyen bir önsöz ve 30 maddeden oluşur. Beyanname, vatandaşlık, yaşanılan yer, cinsiyet, ulusal veya etnik köken, din, dil veya başka herhangi bir durum gözetilmeksizin haklarımızı düzenler. “İnsanlık ailesinin tüm üyelerinin doğasında bulunan haysiyetin ve eşit ve devredilemez hakların tanınmasının dünyada özgürlük, adalet ve barışın temeli olduğunu” vurgular.

Bu yıl 10 Aralık'ta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 75. yıl dönümünü kutlayacağız. Bu yılki İnsan Hakları Günü’nün eylem çağrısı “İnsan Hakları İçin Harekete Geç” (#StandUp4HumanRights).

Amatör ve profesyonel yönetmenler başvurularını 1 Kasım 2023 saat 18:00’e kadar çevrimiçi yapabilirler. Herhangi bir türde ve teknikle çekilebilecek bu kısa filmler 3 ila 10 dakika uzunluğunda olmalıdır. İnsan haklarına ilişkin konularda ortak bir tartışma ortamı yaratmak için sizler de katılın. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu aynı zamanda, kısa film yönetmenlerini toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim krizi konularında da düşünmeye teşvik etmeyi sürdürüyor.

Yarışmaya katılım şart ve koşullarını ve başvuru formunu metnin sonundaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Yarışmaya başvuran filmler bir ön elemeye tabi tutulacak ve neticesinde, İnsan Hakları Ödülleri için 10 kısa film, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İklim Krizi Özel Ödülleri için 5’er kısa film, final jürisi tarafından değerlendirilecektir.

Yarışmanın tüm süreç ve gelişmelerini internet sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan #ABİnsanHaklarıKısaFilmYarışması etiketi ile takip edebilirsiniz.

Birincilik Ödülü Fujifilm X-T5 Siyah + XF16-80mm Kit
İkincilik Ödülü Fujifilm X-T4 + XF16-80mm Kit
Üçüncülük Ödülü Fujifilm X-S10 Siyah + XF16-80mm Kit
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü Fujifilm X-T4 Gümüş + XF18-55mm
İklim Eylemi Ödülü Fujifilm X-T4 Gümüş + XF18-55mm

1. Yarışma Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese açıktır.
2. Yarışmaya 01 Kasım 2022 tarihinden sonra tamamlanmış yapımlar katılabilir.
3. Yarışmaya katılacak filmlerin süresi “en az 3 dakika ve en fazla 10 dakika olmalıdır”. Bu süreye tanıtma yazıları (jenerik) dahil olup, 3 dakika altında kalan veya 10 dakikayı aşan yapımlar yarışmaya kesinlikle kabul edilmeyecektir.
4. Yarışmaya her formatta çekilmiş yapımlar katılabilir (35 mm ve 16 mm çekilmiş filmler, video tekniği, dijital teknik vb); ancak gösterim formatı yarışma organizasyonu tarafından belirlenir.
5. Yarışmaya birden fazla filmle katılmak mümkündür. Aynı kişinin sadece tek bir filmi finalde yarışmak üzere jüri tarafından değerlendirmeye alınacaktır.
6. Orijinal dili Türkçe olan filmler İngilizce altyazılı, orijinal dili Türkçe olmayan filmler ise Türkçe altyazılı olmalıdır. Diyalog olmayan filmler de yarışmaya kabul edilir.
7. Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 1 Kasım 2023, Çarşamba saat 18:00’dir.
8. Yarışma Başvuru Formunun eksiksiz doldurulması ve aşağıda yer alan tüm belge ve malzemelerin yarışma organizasyonuna eksiksiz teslim edilmesi halinde yarışma başvurusu tamamlanmış olacaktır.
• Sinopsis (en çok 100 kelime)
• Yönetmen hakkında bilgi (en çok 100 kelime)
• Filmin dijital olarak bir mp4 veya mov dosyası
• Filmden en az iki adet fotoğraf (en az 300 dpi)
• Bir adet yönetmen fotoğrafı (en az 300 dpi)
• Varsa, filmin kazandığı ödüller, filme ait afiş, broşür, fragman ve benzeri tanıtım malzemelerinden örnekler.
9. Başvuru formu aşağıdaki internet adresi üzerinden doldurulacak ve tüm istenen belgeler link üzerindeki ilgili bölüme sıkıştırılmış tek dosya olarak yüklenecektir. Aksi halde FilmFreeway üzerinden yapmış olunan başvurular tamamlanmamış sayılacaktır.

Başvuru bağlantısı:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdYPtqDZ-A004R0wz4MfXshDsDLc5uo0lSHE0NfjPxK030O2Q/viewform

10. Yarışmaya başvuran filmler bir ön elemeye tabi tutulacak ve “İnsan Hakları” kategorisi için seçilecek 10 film; “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ve “İklim Eylemi” kategorileri için 5’er film Final Jürisi tarafından değerlendirilecek ve kazananlar belirlenecektir.
9. Yarışma Final Jürisi, kararını salt çoğunlukla verir.
6. Yarışmanın sonuçları Aralık 2023’te düzenlenecek Ödül Töreninde ilân edilecektir. Tören günü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu internet sitesinde duyurulacaktır.
10. Ödüller eserler arasında paylaştırılamaz. Jüri, yarışma kurulunun ilan ettiği tüm ödülleri vermekle yükümlü olup, bu yönetmelikte belirtilmeyen başka bir ödül veremez.